Tutsaklardan mektup var

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde devrimci tutsaklar üzerindeki baskılar sürüyor. İdare, yaptırımlara direnen tutsakları, hücre, görüş, mektup cezaları ile yıldırmaya çalışıyor. TİKB(B) davasından hükümlü Mustafa Zorlucan, keyfi biçimde bir kez daha hücreye alındı. Dahası, infazı yakılarak tahliyesi geciktiriliyor. Çok zor koşullarda gönderdikleri mektuplar ise, ya ulaşmıyor, ya da aylar sonra geliyor. Bizim gönderdiğimiz mektuplar, dergi ve kitaplar da aynı akıbete uğruyor. Geri gönderildiği için tekrar yazılan ve yine gecikmeli bir şekilde elimize ulaşan bir tutsağın mektubunu yayınlıyoruz. Devrimci tutsakların direnişlerine sahip çıkmalı, onları yalnız bırakmamalıyız.

 

Merhaba

6 Kasım’a kadar Mustafa Zorlucan arkadaşla beraber aynı hücreyi paylaşıyorduk. 6 Kasım sabahı, Şubat ayındaki sayım saldırıları sırasındaki bir meseleden dolayı bize açılan dava için duruşmaya gitmeyi beklerken, Mustafa’yı buradan aldılar. Sebep sayımda sırtı dönük oturmak! Oysa sırtı dönük oturma gibi bir durum yoktu. Buranın mimarisi kapıya sırtı dönük oturmayı gerektiriyor. Sayımlarda masanın duvar tarafında oturanımız, sandalyeyi kapıya paralel hale getiriyor, tam masaya dönüyor, diğer arkadaş da yarım dönerek gelen sayım ekibine sırtı dönük oturmamış oluyor. Mustafa, duvar tarafında değil, diğer taraftaydı ve yüzü de sayım için gelenlere dönüktü. Ancak sayım için gelen 2. Müdür, daha sayım bitmeden “alın” dedi ve gardiyanlar Mustafa’yı alıp teklilere götürdüler. E-13 tekli hücrede kalıyor. Aynı gün beraber duruşmaya gittik. Orada kimlik almadığımız için idare tarafından görüş, telefon, avukat görüşü vb tüm haklarımız ortadan kaldırılıp, tam tecrit altında tutulduğumuz için savunma yapmayacağımızı, mahkemenin, avukatımızla görüşmemizi ve tam tecritin kaldırılmasını sağlamasını istedik. Hakim buna yetkisi olmadığını söyleyerek duruşmayı 12 Mart 2019’a erteledi. Artık “gözünün üstünde kaşın var” hukuku işliyor!

Kimlik dayatmasını protestolarımız nedeniyle aylardır mektup yasaklarımız vardı. Benim son yasak bitti, görüş yasaklarım başladı. Mustafa’nın ilk 2 ay (4 Ocak 2019’da bitiyor), ikincisi 1 ay olmak üzere iki yasağı daha var. Tahliye tarihi 25 Aralık ama, bu “disiplin” nedeniyle, “iyi hal” olana dek tahliye olamayacak. Haziran 2019’a dek sarkacak süreç. Kimlik dayatması aynen devam ediyor. Mayıs ayında revire bile çıkarmamışlardı, şimdi revir ve mahkemeye çıkarıyorlar, onun dışında haklarımızı kullanamıyoruz. Hapishanede üç kişiyiz bu dayatmayı kabul etmeyen.

Mustafa yasaklı olduğu için durumu bildireyim dedim. Tüm arkadaşlara selam ve sevgiler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Not: Bir de Mustafa’ya sayımda provakasyon yaratmak, sırtı dönük oturmaktan disiplin soruşturması başlatılmış. Sırtı dönük olsaydı bile ne olacak yani, ama işte… 11 Kasım 2018-Elazığ

D. Selamlar… Mahmut Soner

……….

Tekrar Merhaba

Bugün 11 Aralık 2018. Mustafa’yı 6 Aralık 2018’de yeniden buraya getirdiler. Şu an yine bir arada, aynı üçlü hücredeyiz. Meseleden dolayı “sayıma karşı çıkmak, sayımda provakasyon yapmak” diyerek disiplin soruşturması açılmıştı. İnfaz hakimi bu gerekçeyle verilen disiplin hükmünü kaldırıp, “kamu görevlilerine karşı uygunsuz davranışta bulunmak”tan hüküm kurulmasını istemiş. Yeniden soruşturma açıp, o şekilde hüküm koydular ve bir ay bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma kararı verdiler. O kararı da infaz hakimliği onayladı. Mustafa 3 ay önce sizlere mektup yollamıştı. O mektup “bekleme süresi bitti” diye geri getirildi, iade edildi. Taahhütlü mektuptu. Ben de bu mektubu taahhütlü yollamıştım. Taahhüt numarası RR06289624937 idi. Bu mektup da iade edildi. Yine sizin oradaki postaneden “bekleme süresi bitti” diye geldi. Bazen bazı posta dağıtıcıları, hiç uğramadan adrese, gönderici hapishanedeyse, mektupları iade ediyor. Oranın PTT’sinde bir sorun olabilir.

Buradaki tüm sorunlar devam ediyor. Bizim tutumumuz da. Mustafa’nın selamları var. Kendinize iyi bakın. Dostlukla kucaklıyoruz… 11 Aralık 2018 – Elazığ

D. Selamlar… Mahmut Soner

 

Bunlara da bakabilirsiniz

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

“Bizden de sana bin selam yiğit komünist!” Hacı Köse (22 Şubat 1980…)

Hacı Köse, 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Yaşamı, ailesinin daha sonra yerleştiği İskenderun’da geçti. Devrimci düşüncelerle …

Şubat’ta kırılan genç fidan Nurettin Demir (16 Şubat 1997…)

Nurettin Demir, TİKB’nin kuruluş yıldönümü için yapılan bir korsan gösteride polis kurşunuyla yaşamını yitirdi. O, …