Uzel işçilerini ziyaret ettik

Devrimci Sendikal Birlik (DSB) olarak, direnen Uzel işçilerini ziyaret ettik.

Uzel işçileri, 11 yıldır alamadıkları kıdem tazminatları için Demirkapı’daki fabrikanın önünde her pazar saat 11.00-13.00 saatleri arasında, protesto eylemi gerçekleştiriyorlar. 21 Nisan günü Uzel işçilerine bir direniş ziyareti gerçekleştirdik. İşçiler fabrikanın önüne “11 yıl oldu tazminatlarımızı alamadık. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz” yazılı, “Uzel işçileri” imzalı pankart ve döviz asmışlar. Sık sık ajitasyon konuşmaları yapıyorlar ve “Tazminat hakkımız söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız”, “Türk Metal şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atıyorlar.

İşçiler ziyaretimiz sırasında yaptıkları konuşmalarda, sürece dair bilgilendirmeler yaptılar. Kendilerine destek veren kurumlara ve DİSK’e teşekkür ederek, 1 Mayıs’a katılma çağrısında bulundular. 16 Mayıs’ta fabrikanın ihalesinin yapılacağını anlattılar ve Türk Metal sendikasının süreçteki sorumluluğuna dikkat çektiler. Patronlarla yapılan görüşmelerden de henüz bir sonuç çıkmadığını vurguladılar.

Uzel’de yaşanan direnişi, dergimizin Nisan 2019 tarihli sayısında anlatmıştık. Bu yazının olduğu dergiyi, Uzel işçilerine de verdik.

Saat 13’te fabrikanın önündeki protestonun sonlanmasının ardından, işçilerin bir kısmı Media Market işçilerine destek için Bayrampaşa’ya gittiler. Media Market işçileri 15 günde bir eylem gerçekleştiriyorlar. Bu defa da Bayrampaşa’da kasa kilitleme eylemi yaptılar. Eyleme Nakliyat-iş yöneticileri de katılarak destek verdi. Ayrıca yoldan geçen araçlardaki insanlar, korna çalarak desteklerini gösterdiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

1 Mayıs’ta Taksim’e çağıran afişler yapıldı

İstanbul’da işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya çağıran, PDD ve DSB imzalı afiş ve …

Lezita işçileri direniyor

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Lezita fabrikasında, Öz Gıda-İş Sendikası’na üye işçilerin direnişi sürüyor. Abalıoğlu Grup’a …

İran’ın İsrail’e saldırısı ne anlatıyor

İran 13 Nisan gecesi İsrail’e, en az 300 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve füze …