Adana’da coşkulu, kitlesel 1 Mayıs

Adana Emekliler Dayanışma Sendikası Bölge Temsilciliği hazırlıklarına günler öncesinden başladı ve 28 Nisan günü sendika binasında düzenlediği kahvaltıda, bu yılki 1 Mayıs’a katılımın önemli olduğu üzerinde durdu. 1 Mayıs günü de dövizlerinin yanısıra “Çaresizliğimizi Tüketmek Umudumuzu Yeşertmek için Bizi Yok Saysanız da Biz Varız ” yazan pankartı taşıdı.

Adana, oldukça coşkulu ve kitlesel bir mitingle karşıladı 1 Mayıs’ı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu alanında toplanan kitle örgütleri,  sendika ve partiler ve devrimci kurumlar Uğur Mumcu Meydanı’na dek sloganlarıyla yürüdü.

Enternasyonal marşıyla birlikte tüm şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Kürsü konuşmalarından sonra da halaya duruldu. Demokratik hak ve özgürlükler için mücadele kararlılığıyla alan terkedildi.

Emekliler Dayanışma Sendikası GMYK, 1 Mayıs öncesi aşağıdaki açıklamayı yaparak üyelerini 1 Mayıs alanlarında taleplerini haykırmaya çağırdı:

“KAMUOYUNA,
Bizler dünün çalışanları, bugünün emeklileri olarak İşçi sınıfının bir parçasıyız.
Ülkede bugüne kadar üretilen tüm değer ve hizmetler, biriken sermaye bizim emeğimizin ürünüdür.
Çalışma yaşamında bedelini ödeyerek kazandığımız ekonomik güvencemizden ve ücretsiz-güvenli-erişilebilir sağlık hizmeti hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.
Bizi yoksullaştıran, kamu emekliliği hakkımızı yok sayan “Sosyal Güvenlik Reformunuz” tarihin çöplüğüne atılıncaya kadar uğraşacağız…
Bizi tedavi etmeyen, ilaç parası, katkı payı vb. gerekçelerle elini cebimizden çekmeyen, vücudumuzdan para kazanmaya programlanmış “Sağlıkta Dönüşüm Programınız” da tarihin çöplüğüne gidene kadar uğraşacağız.
Yaşlılığın güvencesi olan kamu emeklilik sistemi için ücretsiz sağlık hakkımız için mücadelemiz sürecek.
“Sosyal Güvenliğin olmadığı toplumlarda ahlaktan, sağlıktan söz edilemez.” Toplumsal yaşamın çürütülmesine asla izin vermeyeceğiz!
Şirketleri beslemek için kurulan BES’e hayır diyoruz!
Ucube GSS’ye hayır diyoruz!
Ve biz kazanacağız!
Çünkü:
Mücadelemiz toplumsaldır,
Kuşaklararası dayanışma içindir,
hak hukuk içindir,
adalet içindir,
eşitlik içindir,
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi sınıfının onurlu yaşam mücadelesi!
Yaşasın İşçi sınıfının birlik dayanışma mücadelesi!

Emekliler Dayanışma Sendikası-GMYK”

Adana PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …