Adana’da coşkulu, kitlesel 1 Mayıs

Adana Emekliler Dayanışma Sendikası Bölge Temsilciliği hazırlıklarına günler öncesinden başladı ve 28 Nisan günü sendika binasında düzenlediği kahvaltıda, bu yılki 1 Mayıs’a katılımın önemli olduğu üzerinde durdu. 1 Mayıs günü de dövizlerinin yanısıra “Çaresizliğimizi Tüketmek Umudumuzu Yeşertmek için Bizi Yok Saysanız da Biz Varız ” yazan pankartı taşıdı.

Adana, oldukça coşkulu ve kitlesel bir mitingle karşıladı 1 Mayıs’ı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu alanında toplanan kitle örgütleri,  sendika ve partiler ve devrimci kurumlar Uğur Mumcu Meydanı’na dek sloganlarıyla yürüdü.

Enternasyonal marşıyla birlikte tüm şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Kürsü konuşmalarından sonra da halaya duruldu. Demokratik hak ve özgürlükler için mücadele kararlılığıyla alan terkedildi.

Emekliler Dayanışma Sendikası GMYK, 1 Mayıs öncesi aşağıdaki açıklamayı yaparak üyelerini 1 Mayıs alanlarında taleplerini haykırmaya çağırdı:

“KAMUOYUNA,
Bizler dünün çalışanları, bugünün emeklileri olarak İşçi sınıfının bir parçasıyız.
Ülkede bugüne kadar üretilen tüm değer ve hizmetler, biriken sermaye bizim emeğimizin ürünüdür.
Çalışma yaşamında bedelini ödeyerek kazandığımız ekonomik güvencemizden ve ücretsiz-güvenli-erişilebilir sağlık hizmeti hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.
Bizi yoksullaştıran, kamu emekliliği hakkımızı yok sayan “Sosyal Güvenlik Reformunuz” tarihin çöplüğüne atılıncaya kadar uğraşacağız…
Bizi tedavi etmeyen, ilaç parası, katkı payı vb. gerekçelerle elini cebimizden çekmeyen, vücudumuzdan para kazanmaya programlanmış “Sağlıkta Dönüşüm Programınız” da tarihin çöplüğüne gidene kadar uğraşacağız.
Yaşlılığın güvencesi olan kamu emeklilik sistemi için ücretsiz sağlık hakkımız için mücadelemiz sürecek.
“Sosyal Güvenliğin olmadığı toplumlarda ahlaktan, sağlıktan söz edilemez.” Toplumsal yaşamın çürütülmesine asla izin vermeyeceğiz!
Şirketleri beslemek için kurulan BES’e hayır diyoruz!
Ucube GSS’ye hayır diyoruz!
Ve biz kazanacağız!
Çünkü:
Mücadelemiz toplumsaldır,
Kuşaklararası dayanışma içindir,
hak hukuk içindir,
adalet içindir,
eşitlik içindir,
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi sınıfının onurlu yaşam mücadelesi!
Yaşasın İşçi sınıfının birlik dayanışma mücadelesi!

Emekliler Dayanışma Sendikası-GMYK”

Adana PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …