Suruç katliamının yıldönümünde anmalar

Suruç katliamının 4. yıldönümünde birçok kentte ve yurtdışında anmalar gerçekleştirildi. İstanbul ve Ankara’da yapılan anmalara polis saldırdı. İstanbul’da en az 22, Ankara’da ise 8 kişi gözaltına alındı.

İsviçre-Basel’de Suruç anması

Suruç anması, şehitler için yürüyüş ile başladı. Ardından yaklaşık 2 saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi. Suruç’ta yaşanan katliama ilişkin çeşitli konuşmalar gerçekleştirildi. Özellikle Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu’nun konuşması, etkinliğe katılan insanlar tarafından ilgiyle dinlendi. Yapılan konuşmalardan sonra Dersim’de şehit düşen iki gerillanın anması için çağrıyla eylem sonlandırıldı.

Yürüyüş ve oturma eylemine, İsviçreli kimi kurumların yanısıra, Proleter Devrimci Duruş, Yeni Demokrasi, Mücadele Birliği okurları da katıldı.

İsviçre PDD

4 yıl önce 20 Temmuz günü, SGDF’nin (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) çağrısıyla toplanan bir grup Kobane’ye gitmek üzere İstanbul’dan yola çıkmıştı. Urfa-Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaparken meydana gelen canlı bomba saldırısında 33 kişi yaşamını yitirdi. IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen saldırı, 7 Haziran seçimlerinin ardından, AKP’nin yeni saldırı politikasının ürünüydü. 7 Haziran’da güç kaybı yaşayan AKP, bir taraftan CHP ve HDP ile “koalisyon hükümeti” pazarlıkları yürütürken, diğer taraftan Suruç katliamına yol vermişti. Bu katliam bir provaydı. Buna karşı yeterince tepki oluşmayınca, ardından Cizre, İdil, Sur gibi Kürt kentlerindeki katliamlar ve yıkımlar gelmişti.

Bunlara da bakabilirsiniz

HDP’ye silahlı saldırı; Faşizme karşı birleşik mücadeleye!

“Halkın üstüne böyle kalksa da faşist namlular Namert ellerdir, en sonunda bir bir kırılacak!” HDP’nin …

İkitelli’de 15-16 Haziran eylemi

İkitelli Atatürk Mahallesi yürüyüş yolunda, şanlı 15-16 Haziran direnişi kutlandı. 16 Haziran günü yapılan eylemde …

15-16 Haziran’ın yıldönümünde eylemler

PDD’nin de içinde yer aldığı 15-16 Haziran bileşenleri, şanlı işçi direnişinin yıl dönümü için bir …