Çanakkale’de maden işçileri direndi, kazandı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan NESKO madenciliğe bağlı bakır madeninde çalışan işçiler, 26 Şubat günü kendilerini maden ocağına kapatarak eyleme başladılar.

İşçiler çalışma koşullarının kötü olduğunu, işyerinde işçi sağlığı ve güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını, buna karşılık kendilerinin Devrimci Maden-iş sendikasında örgütlendiklerini belirttiler. Sendikaya üye olduktan sonra patronun baskısının arttığını, sendikadan istifa etmedikleri koşulda ücretlerinin ödenmeyeceği konusunda tehdit edildiklerini anlattılar. Bu tehditlere rağmen geri adım atmadıkları için 11 arkadaşları işten atıldı.

Bu koşullarda işçiler, atılan 11 arkadaşlarının geri alınması, 4 aydır birikmiş maaşlarının ödenmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması talepleriyle direnişe başlayıp kendilerini maden ocağına kapattılar.

Hakları için eylemlerini sürdüren işçilerin direnişleri 7’inci gününde zaferle sonuçlandı. DİSK’e bağlı Dev-Maden-Sen’den yapılan açıklamada, Yenice Kaymakamı ve Çanakkale Valisi’nin verdiği söz üzerine, direnişin kazanımla bitirildiğini açıkladı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …