Çanakkale’de maden işçileri direndi, kazandı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan NESKO madenciliğe bağlı bakır madeninde çalışan işçiler, 26 Şubat günü kendilerini maden ocağına kapatarak eyleme başladılar.

İşçiler çalışma koşullarının kötü olduğunu, işyerinde işçi sağlığı ve güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını, buna karşılık kendilerinin Devrimci Maden-iş sendikasında örgütlendiklerini belirttiler. Sendikaya üye olduktan sonra patronun baskısının arttığını, sendikadan istifa etmedikleri koşulda ücretlerinin ödenmeyeceği konusunda tehdit edildiklerini anlattılar. Bu tehditlere rağmen geri adım atmadıkları için 11 arkadaşları işten atıldı.

Bu koşullarda işçiler, atılan 11 arkadaşlarının geri alınması, 4 aydır birikmiş maaşlarının ödenmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması talepleriyle direnişe başlayıp kendilerini maden ocağına kapattılar.

Hakları için eylemlerini sürdüren işçilerin direnişleri 7’inci gününde zaferle sonuçlandı. DİSK’e bağlı Dev-Maden-Sen’den yapılan açıklamada, Yenice Kaymakamı ve Çanakkale Valisi’nin verdiği söz üzerine, direnişin kazanımla bitirildiğini açıkladı.

Bunlara da bakabilirsiniz

15-16 Haziran’ın 50. yıldönümü eylemlere kutlandı

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 50. yılında İstanbul’un bir çok ilçesinde ve birçok başka şehirde …

Seattle’da “özerklik” ilanı

ABD’de George Floyd isimli siyahın polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan büyük kitle gösterileri, yeni bir …

Fransa’da sağlık çalışanlarının genel grevi

Fransa’da sağlık çalışanları, sağlık sisteminin düzeltilmesi, kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin artırılması gibi yaşamsal …