Çanakkale’de maden işçileri direndi, kazandı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan NESKO madenciliğe bağlı bakır madeninde çalışan işçiler, 26 Şubat günü kendilerini maden ocağına kapatarak eyleme başladılar.

İşçiler çalışma koşullarının kötü olduğunu, işyerinde işçi sağlığı ve güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını, buna karşılık kendilerinin Devrimci Maden-iş sendikasında örgütlendiklerini belirttiler. Sendikaya üye olduktan sonra patronun baskısının arttığını, sendikadan istifa etmedikleri koşulda ücretlerinin ödenmeyeceği konusunda tehdit edildiklerini anlattılar. Bu tehditlere rağmen geri adım atmadıkları için 11 arkadaşları işten atıldı.

Bu koşullarda işçiler, atılan 11 arkadaşlarının geri alınması, 4 aydır birikmiş maaşlarının ödenmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması talepleriyle direnişe başlayıp kendilerini maden ocağına kapattılar.

Hakları için eylemlerini sürdüren işçilerin direnişleri 7’inci gününde zaferle sonuçlandı. DİSK’e bağlı Dev-Maden-Sen’den yapılan açıklamada, Yenice Kaymakamı ve Çanakkale Valisi’nin verdiği söz üzerine, direnişin kazanımla bitirildiğini açıkladı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Koronavirüs nedeniyle iş bırakan Akar Tekstil çalışanlarına saldırı

İzmir’de Akar Tekstil’de çalışan bir işçide Koronavirüs tespit edilmesi üzerine, işçiler 4 Nisan günü işbaşı …

Fransa’da sağlıkçılar eylem yaptı

Fransa’da Nord Pas De Calais’de bulunan Tourcoing Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılar, yasağa rağmen sokağa inip kendi …

Ölüm Orucu’ndaki Helin Bölek yaşamını yitirdi

Grup Yorum elemanı Helin Bölek, açlığın 288. gününde, 3 Nisan günü Armutlu’daki direniş evinde yaşamını …