Antep’te Melike Tekstil’de koronavirüs eylemi

Antep Başpınar 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Melike Tekstil’de çalışan iki işçide koronavirüs çıkması üzerine işçiler 4 Nisan günü iş bıraktı. Patron önce işçileri çalışmaya zorladı; ancak gelen tepkiler üzerine 15 gün üretime ara verdiğini açıklamak zorunda kaldı.

Fabrika yönetimi, önce bütün fabrikayı kapatarak üretime ara verdiklerini ve işçilerin 15 gün izne gönderileceğini duyurdular. İlk hafta için “ücretli izin” sözü veren yönetim, sonraki hafta için “kısa çalışma ödeneği”ne başvuracağını, eğer buradan bir gelir olmazsa 2. haftanın da “ücretli izin” olacağını belirtti.

DİSK-Tekstil Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, sendikayla birlikte direnerek bu kazanımı elde ettiklerini söyleyerek, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptılar.

Melike Tekstil’in patronu Cengiz Şimşek, aynı zamanda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin başkanı. OSB’de binlerce işçi, salgın hastalık koşullarında sağlıksız ortamlarda çalışmaya zorlanıyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …