Antep’te Melike Tekstil’de koronavirüs eylemi

Antep Başpınar 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Melike Tekstil’de çalışan iki işçide koronavirüs çıkması üzerine işçiler 4 Nisan günü iş bıraktı. Patron önce işçileri çalışmaya zorladı; ancak gelen tepkiler üzerine 15 gün üretime ara verdiğini açıklamak zorunda kaldı.

Fabrika yönetimi, önce bütün fabrikayı kapatarak üretime ara verdiklerini ve işçilerin 15 gün izne gönderileceğini duyurdular. İlk hafta için “ücretli izin” sözü veren yönetim, sonraki hafta için “kısa çalışma ödeneği”ne başvuracağını, eğer buradan bir gelir olmazsa 2. haftanın da “ücretli izin” olacağını belirtti.

DİSK-Tekstil Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, sendikayla birlikte direnerek bu kazanımı elde ettiklerini söyleyerek, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptılar.

Melike Tekstil’in patronu Cengiz Şimşek, aynı zamanda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin başkanı. OSB’de binlerce işçi, salgın hastalık koşullarında sağlıksız ortamlarda çalışmaya zorlanıyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …