Antep’te Melike Tekstil’de koronavirüs eylemi

Antep Başpınar 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Melike Tekstil’de çalışan iki işçide koronavirüs çıkması üzerine işçiler 4 Nisan günü iş bıraktı. Patron önce işçileri çalışmaya zorladı; ancak gelen tepkiler üzerine 15 gün üretime ara verdiğini açıklamak zorunda kaldı.

Fabrika yönetimi, önce bütün fabrikayı kapatarak üretime ara verdiklerini ve işçilerin 15 gün izne gönderileceğini duyurdular. İlk hafta için “ücretli izin” sözü veren yönetim, sonraki hafta için “kısa çalışma ödeneği”ne başvuracağını, eğer buradan bir gelir olmazsa 2. haftanın da “ücretli izin” olacağını belirtti.

DİSK-Tekstil Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, sendikayla birlikte direnerek bu kazanımı elde ettiklerini söyleyerek, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptılar.

Melike Tekstil’in patronu Cengiz Şimşek, aynı zamanda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin başkanı. OSB’de binlerce işçi, salgın hastalık koşullarında sağlıksız ortamlarda çalışmaya zorlanıyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …