Antep’te Melike Tekstil’de koronavirüs eylemi

Antep Başpınar 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Melike Tekstil’de çalışan iki işçide koronavirüs çıkması üzerine işçiler 4 Nisan günü iş bıraktı. Patron önce işçileri çalışmaya zorladı; ancak gelen tepkiler üzerine 15 gün üretime ara verdiğini açıklamak zorunda kaldı.

Fabrika yönetimi, önce bütün fabrikayı kapatarak üretime ara verdiklerini ve işçilerin 15 gün izne gönderileceğini duyurdular. İlk hafta için “ücretli izin” sözü veren yönetim, sonraki hafta için “kısa çalışma ödeneği”ne başvuracağını, eğer buradan bir gelir olmazsa 2. haftanın da “ücretli izin” olacağını belirtti.

DİSK-Tekstil Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, sendikayla birlikte direnerek bu kazanımı elde ettiklerini söyleyerek, örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptılar.

Melike Tekstil’in patronu Cengiz Şimşek, aynı zamanda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin başkanı. OSB’de binlerce işçi, salgın hastalık koşullarında sağlıksız ortamlarda çalışmaya zorlanıyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …