Koronavirüs nedeniyle iş bırakan Akar Tekstil çalışanlarına saldırı

İzmir’de Akar Tekstil’de çalışan bir işçide Koronavirüs tespit edilmesi üzerine, işçiler 4 Nisan günü işbaşı yapmayı reddettiler. 200 işçi şirketin bahçesine çıkarak iş bırakma eylemi yaptı.

Çiğli Organize Sanayi’de kurulu fabrikada çalışan işçiler, bir arkadaşlarında virüs tespit edilmesinin ardından fabrika yönetimden toplantı talep etmişler. Toplantıda yönetim, bir işçinin hasta olduğunu inkar ederek, “korkuyorsanız işi bırakıp evinizde oturun” diyerek umursamaz bir tutum takınmış. 1800 işçinin çalıştığı fabrikada örgütlü olan Deriteks sendikası devreye girince, bir “kriz masası” oluşturulmuş. Servislerde, yemekhanelerde, molalarda alınması gereken önlemler konuşulmuş. Kronik hasta ve 65 yaş üstü işçiler ücretli izne ayrılarak eve gönderilmiş. Ardından, İl Sağlık Müdürlüğü fabrikaya gelip 25 kişiye test yapmış. Test sonrasında ise işçilere “işe dönebilirler” raporu verilmiş. Oysa 14 gün karantina uygulaması yapılması, bütün işçilerin ücretli izne çıkarılması gerekiyordu.

İşçiler bu koşullarda çalışmak istemediklerini belirtince, patron çalışmaya zorlamış. Devletin “üretim devam edecek” söylemi, patronların en büyük silahı. İşçilerin çoğu işten atılma korkusuyla işe dönmeye karar vermişler. Ancak 200 işçi bahçede kalarak, iş bırakma eylemi konusunda kararlı davranmışlar. Ve patronun tutumu daha da sertleşmiş. İşçilerin bahçede beklediği sırada güvenlik görevlileri ile birlikte dışarıdan getirtilmiş sopalı adamlar işçilere saldırmış.

Polisin de müdahalesi üzerine işçiler fabrika önündeki bekleyişlerini sonlandırdılar. Ancak 250 işçi 6 Nisan günü SGK’ya dilekçe vererek “işten kaçınma hakkı”nı kullanacaklarını duyurdu.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …