Nurtepe’de PDD okurlarından 1 Mayıs eylemi

Bu yıl salgın ve sokağa çıkma yasaklarıyla karşıladığımız 1 Mayıs’ı her koşul altında kutlama iradesi kendini gösteriyor. Fabrikalarda, işyerlerinde milyonlarca işçi ve emekçi hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaya devam ederken, hak taleplerini yasaklayan burjuvazi ve onun hükümetine karşı biz de sloganlarımızla 1 Mayıs’ı kutladık.

Proleter Devrimci Duruş okurları olarak İstanbul Eyüp Güzeltepe Mahallesi’nde saat 12.30’da 1 Mayıs marşının çalınmasıyla başlayan eylemimizde “Yaşasın 1 Mayıs”, “Her yer direniş her yer 1 Mayıs” sloganları atıldı. Sloganlara balkonlardan da insanlar alkışlarla destek verdiler. Sloganların ardından yapılan konuşmada 1 Mayıs’ın her koşul altında kutlanmaya devam ettiği, 12 Eylül’lerde, 12 Mart’larda, Taksim yasaklarında direnişlerin sürdüğü, bu salgın koşullarında da kutlanmasının anlamlı olduğu söylendi. Burjuvazinin, salgının bedelini işçilere ve emekçilere ödetmeye çalıştığı belirtilirken, ancak örgütlü mücadeleyle geleceğimizi kazanabileceğimize değinildi. İşçilerin derhal ücretli izne çıkarılması, her türlü sağlık önleminin alınması, faturaların devlet tarafından karşılanması talepleri dillendirildi. Eylem “Yaşasın 1 Mayıs”, ‘Her yer direniş her yer 1 Mayıs”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …