İsviçre’de 1 Mayıs

İsviçre’de tüm baskılara, yasaklara rağmen kararlı, coşkulu ve militan bir 1 Mayıs kutlandı. Proleter ve enternasyonal sloganlar, eyleme damgasını vurdu.

PDD’nin yanısıra, Türkiyeli devrimci kurumların da içinde yer aldığı eylemde, İsviçreli devrimciler ve anti-faşist gruplar militan ve coşkulu kitleselliğiyle göz doldurdu. Bini aşkın kişinin katıldığı 1 Mayıs, yaklaşık 2 saat sürdü. Yürüyüş ve ana caddelerde gerçekleştirilen blokajları, polis engellemeyi başaramadı. Polis yer yer yürüyüş kortejine tacizler gerçekleştirdi; yürüyüşe katılan kitleye büyük cezaların verileceği tehditleri savruldu. Ancak para cezalarının ödenmemesi kararı alındı. Çünkü bu 1 Mayıs kutlamasıydı. Devletin izin vermesi, yasallık oluşturması gerekmiyordu. Her koşul altında 1 Mayıs kutlanır, bu gerçeği hiçbir güç değiştiremez.

Kendi 1 Mayıs kutlamamızın ardından, Paris’te 1 Mayıs’ı kutlamak için sokağa çıkan Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nin polis saldırısına maruz kaldığını ve arkadaşlarımızın gözaltına alındığını öğrendik. Bunun üzerine biz de İsviçre’de hemen basın açıklaması yaptık. “1 Mayıs yasaklanamaz, baskılar gözaltılar bizleri yıldıramaz, gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın” dediğimiz açıklamada, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi” sloganları atıldı.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …

“Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” talebi ile eylem yapıldı

Göstermelik asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı Aralık ayından önce İşçi Emekçi Birliği yaptığı eylemle, “insanca yaşanacak …

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …