İsviçre’de 1 Mayıs

İsviçre’de tüm baskılara, yasaklara rağmen kararlı, coşkulu ve militan bir 1 Mayıs kutlandı. Proleter ve enternasyonal sloganlar, eyleme damgasını vurdu.

PDD’nin yanısıra, Türkiyeli devrimci kurumların da içinde yer aldığı eylemde, İsviçreli devrimciler ve anti-faşist gruplar militan ve coşkulu kitleselliğiyle göz doldurdu. Bini aşkın kişinin katıldığı 1 Mayıs, yaklaşık 2 saat sürdü. Yürüyüş ve ana caddelerde gerçekleştirilen blokajları, polis engellemeyi başaramadı. Polis yer yer yürüyüş kortejine tacizler gerçekleştirdi; yürüyüşe katılan kitleye büyük cezaların verileceği tehditleri savruldu. Ancak para cezalarının ödenmemesi kararı alındı. Çünkü bu 1 Mayıs kutlamasıydı. Devletin izin vermesi, yasallık oluşturması gerekmiyordu. Her koşul altında 1 Mayıs kutlanır, bu gerçeği hiçbir güç değiştiremez.

Kendi 1 Mayıs kutlamamızın ardından, Paris’te 1 Mayıs’ı kutlamak için sokağa çıkan Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nin polis saldırısına maruz kaldığını ve arkadaşlarımızın gözaltına alındığını öğrendik. Bunun üzerine biz de İsviçre’de hemen basın açıklaması yaptık. “1 Mayıs yasaklanamaz, baskılar gözaltılar bizleri yıldıramaz, gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın” dediğimiz açıklamada, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi” sloganları atıldı.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …