HDP’nin 5 belediyesine daha kayyum atandı

AKP hükümetinin, HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı belediyeleri gaspetme saldırısı salgın sürecinde de devam ediyor. Salgını kendisine fırsat olarak gören AKP hükümeti, son olarak Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine 15 Mayıs’ta kayyum atandığını duyurdu ve belediye binalarını polislerle ablukaya aldı. Belediye eşbaşkanlarının evlerine baskın düzenlendi ve gözaltına alındılar. Baskınlar sırasında girilen evlerin camları ve kapıları kırıldı. Böylece HDP’nin kazanmış olduğu 65 belediyenin 51’ine kayyum atanmış oldu.

Kayyum saldırısına karşı HDP İstanbul, Dersim, Urfa’da basın açıklamaları yaptı. Açıklamalarda, kayyumların seçme ve seçilme hakkına darbe olduğu, salgın sürecinde bile tekçi rejimin saldırılarını sürdürdüğü ama Kürt halkına boyun eğdiremeyecekleri söylendi. 16 ve 17 Mayıs’ta da Diyarbakır, Adana, Hatay, Aydın, Şırnak, Iğdır, Kars, Siirt’te de eylemler yapıldı.

Seçim ile belediyeleri kazanamayan AKP hükümeti, kayyum darbesi ile belediyeleri ele geçirme saldırısını sürdürüyor. Koronavirüs salgını koşulları da bu saldırıya engel değil. Kitlelerin bir kısmının eve kapandığı, mücadele içinde “safları sıklaştırın” sloganının “mesafeyi artırın”a dönüştürüldüğü bir ortamda, AKP kendi saldırganlığını büyütme rahatlığını yaşıyor. Ancak artan siyasi ve ekonomik baskılar, çok daha güçlü bir mücadelenin dinamiklerini oluşturuyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

ABD’de ırkçı polis şiddeti: Bir siyah daha öldürüldü

ABD’de bir siyahın ırkçı polisler tarafından öldürülmesi büyük kitle protestoları başlattı. İsimler değişiyor ama olayın …

Gezi’nin 7. yıldönümünde yine Taksim’deyiz

Gezi Direnişi’nin 7. yılında “Hayat ancak Gezi’ye sığar!” sloganıyla yine direnişteyiz. Yıldönümü eylemi, 1 Haziran …

Koronavirüs günlerinde dergi dağıtımı…

Dergi dağıtımlarının işçiler ve emekçilerle doğrudan temas etmenin en önemli araçlardan olduğu defalarca kez kanıtlanmıştır. …