ÇHD’li Avukatların Ölüm Orucu Sürüyor

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin üyesi Halkın Hukuk Bürosu’ndan tutuklu avukatlar, “adil yargılanma” talebiyle başlattıkları ölüm orucunu sürdürüyorlar. Avukat Ebru Timtik 150’li günleri geride bıraktı; Avukat Aytaç Ünsal ise 120’leri devirdi.

Bugüne kadar Soma’da katledilen madencilerin, Gezi Direnişçilerinin, işten atılan işçilerin, işkence görenlerin, Kürt halkının, muhalif öğrencilerin, doğa katliamına dönük davaların avukatlığını yaptılar. Bu nedenle tutuklandılar, “gizli tanık” ifadeleriyle hapis cezalarına çarptırıldılar. Son olarak yargılandıkları davada ise, -hem de mahkeme heyetinin oy birliği ile- tahliye edildikleri halde, ertesi gün yeniden tutuklama kararı çıkartılarak hapse atıldılar. Bu hukuksuzluğu protesto etmek ve seslerini duyurmak için bedenlerini açlığa yatırdılar.

İstanbul Barosu da yaptığı bir açıklamayla ÇHD’li avukatların serbest bırakılmasını istedi. Bilindiği gibi “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucu yapan Mustafa Koçak ve Grup Yorum elemanlarından Helin Bölek ve İbrahim Gökçek geçtiğimiz aylarda yaşamlarını yitirdiler. ÇHD’li avukatları yaşatmak için desek ve dayanışmayı arttırmak gerekiyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

İsviçre’de TKP/ML kuruluş ve Kaypakkaya’yı anma etkinliği

İsviçre’nin Basel kentinde, TKP/ML’nin 51. kuruluş yıldönümü ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehit düşmesinin 50. yılı nedeniyle …

İEB’den Mecidiyeköy LC Waikiki önünde eylem

İşçi Emekçi Birliği, sendikalaştıkları için işten atılan LC Waikiki Depo işçileri ile birlikte Mecidiyeköy LC …

Fransa’da emeklilik yasasına karşı eylem

Fransa’da Macron ve hükümeti “reform” adı altında emeklilik yaşını 64’e yükseltmek istiyor. 2020’de yürürlüğe sokmaya …