AKP halka karşı silahlanıyor!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, 18-25 Haziran 2020 tarihleri arasında, kitle eylemlerini bastırmada kullanılan mühimmatları da içeren yüklü ihaleler gerçekleştireceği ortaya çıktı. Çiğdem Toker’in Sözcü gazetesinde yazdığı yazıya göre, 27 Mayıs günü yayınlanan bültende ihalesinin yapılacağı bildirilen alımlar, çoğunlukla kitle eylemlerinde kullanılan mühimmatlar.

Buna göre polis, 103 bin 500 adet biber gazı spreyi, 44 bin adet açılır-kapanır cop, 1 milyon adet plastik mermi, 10 bin adet gösteri el bombası, 5 bin adet taarruz el bombası almayı planlıyor.

Bu tablo, devletin büyük kitle hareketlerine hazırlandığını gösteriyor.  31 Mayıs 2013’te başlayan büyük Gezi Ayaklanması sırasında, polisin kullandığı gaz bombası ve plastik mermilerin haddi-hesabı yoktu. Yukarıdaki fotoğrafta, Taksim-İstiklal Caddesi’nin 31 Mayıs günü nasıl yoğun bir polis saldırısına maruz kaldığı görülüyor. O gün polisin kovalarla getirdiği gaz kapsülleri, dakikalar içinde tükeniyor, kovaların yenisi geliyordu.

Bugün yaşanan ekonomik kriz, koronavirüs salgını koşullarında daha da katlanılmaz bir hale dönüşmüş durumda. Salgını bahane ederek ve kitlelerde ölüm korkusu yaratmaya çalışarak, kısmen zaman kazandılar. Ancak kitlelerin krize karşı öfkesi giderek büyüyor. Ve yaşamak için sokağa çıkmaktan, direnmekten başka yol kalmıyor.

Gezi Direnişi sırasında, yüzbinlerce gaz bombası kitleleri durdurmaya yetmemişti. Yaptıkları hiçbir hazırlık, aldıkları hiçbir silah, polis şiddetinin düzeyi, yaşanacak yeni Gezi Direnişlerini durdurmaya yetmeyecek.

Bunlara da bakabilirsiniz

Adana’da emekli sendikaları “sermayeye değil emekçiye bütçe” istedi

Adana’da emekli sendikaları İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Emekliler Dayanışma Sendikası Adana Bölge Temsilciliği, Tüm …

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

“Bizden de sana bin selam yiğit komünist!” Hacı Köse (22 Şubat 1980…)

Hacı Köse, 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Yaşamı, ailesinin daha sonra yerleştiği İskenderun’da geçti. Devrimci düşüncelerle …