Mardin’de bir mağarada toplu mezar bulundu

Mardin Dargeçit’te, Gülbiş Mezrası’nda bir mağarada toplu mezar bulundu. Savcılık incelemesinde mağarada 40 kafatası tespit edildi. İHD Mardin Şube Başkanı, gözaltında kaybedilen kişilere ait olabileceğini belirtti.

Mezarları, babası 1993 yılında gözaltında kaybedilen İrfan Yakut buldu. Yakut, savcılık ile birlikte İHD’ye de başvuru yaparak bölgede inceleme yapılması için çağırdı. Ancak savcılık, Dargeçit JİTEM davasındaki kayıp kişilere ait olması ihtimali yüksek olan toplu mezara ilişkin, gizlilik kararı çıkardı ve İHD’lilerin alana girmesine izin vermedi. Mezarda bulunan kemik ve kafataslarına ilişkin DNA incelemesi yapılacak.

Özellikle ’90’lı yıllarda, Kürt kentlerinde sayısız insan gözaltında kaybedildi. Bir gün evlerinden ya da yoldan alındılar, beyaz toroslara bindirildiler ve onlardan bir daha haber alınamadı. İşkence ile katledildikleri düşünülen bu insanların cenazeleri bile bulunamadı. Şimdi dağda taşta toplu mezarlar bulunuyor; ve onlarca yılın ardından, insanlar en azından kayıplarının bir mezarı olması için uğraşıyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …