HDP’nin yürüyüş çağrısı yasaklarla başladı

HDP’nin Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 4 Haziran günü vekilliklerinin düşürülmesinin ve tutuklanmalarının ardından, HDP yürüyüş kararı almıştı. “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” adı verilen bu eylemde, HDP Edirne ve Hakkari’den başlayarak Ankara’ya yürümek üzere program oluşturmuştu.

Programın açıklanmasının ardından, yürüyüş güzergahındaki kentlerde peşpeşe yasak kararları geldi. Tekirdağ, Edirne, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya ve Van’da valilikler, şehre giriş-çıkış yasağı açıkladılar ve kente giriş-çıkışları kontrol etmeye başladılar. Üstelik, valiliklerin “yasak” açıklamalarında gerekçe olarak koronavirüs salgını ileri sürüldü ve kararın “Umumi Hıfzısıhha Kanunu”na göre alındığı söylendi.

Yürüyüşün Edirne ayağı 15 Haziran saat 13:00’te, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu Edirne Cezaevi önünden başlayacak. Yürüyüşün Hakkari ayağı ise aynı gün saat 10:00’da HDP Hakkari İl Örgütü önünden başlayacak.

Yürüyüşün İstanbul programı ise şöyle:

*16 Haziran Salı günü Esenyurt Meydanı’nda buluşma gerçekleşecek. (19.00)

*17 Haziran Çarşamba günü Kadıköy Boğa Altıyol’da buluşma gerçekleşecek. (19.00)

*18 Haziran Perşembe günü Taksim Tünel’de buluşma gerçekleşecek. (19.00)

*19 Haziran Cuma günü heyetle Kandıra Hapishanesine gidiş gerçekleşecek.

Bunlara da bakabilirsiniz

Seattle’da “özerklik” ilanı

ABD’de George Floyd isimli siyahın polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan büyük kitle gösterileri, yeni bir …

Fransa’da sağlık çalışanlarının genel grevi

Fransa’da sağlık çalışanları, sağlık sisteminin düzeltilmesi, kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin artırılması gibi yaşamsal …

Korona bahane, doğa talanı sürüyor

Doğa eylemlerinde en yaygın kullanılan slogan, “üstü altından değerlidir” oldu. Doğaya, o doğanın barındırdığı bitki …