Artvin’de HES’lere karşı mücadele

Artvin’in Şavşat ilçesinde, eski Artvin valisi Selahattin Akyurt’a ait şirketin kurmaya çalıştığı HES (Hidro Elektrik Santrali), köylülerin direnişi ile karşılandı.

Eski valinin Akyurt Enerji Üretim AŞ adlı şirketi, 28 köyün içme ve sulama suyunun karşılandığı Hanlı Deresi üzerine “Hanlı Regülatörü ve HES” kurmaya çalışıyor. HES projesi, Çadır Dağı’nın eteklerinde, 2 bin 800 rakımda bulunan Karagöl’den yeraltı ve yerüstü sularından beslenerek gelen suların üzerinde kuruluyor. 20’si Şavşat, 8’i Ardanuç ilçesine bağlı 28 köy bu projeden doğrudan etkileniyor; sulama ve içme suları tahrip oluyor.

Buna karşılık, 28 köyün muhtarları, dernekleri ve köy sakinleri, Kireçli Köyü’nde biraraya geldi. 12 Ağustos’tan buyana HES’le ilgili çalışmaları takip eden köylüler, ormanlık alanda ağaç kesiminin yapıldığını görerek tepki gösterdiler. Yüzlerce yıldır Karagöl’ün sularını kullanan, bu sularla beslenen köylüler, HES sonrasında bu suların kesileceğini biliyorlar. Yapılan toplantıların ardından köylüler, 15 Ağustos günü Kireçli Köyü’nde geniş katılımlı basın açıklaması yaptılar. Köylüler ÇED raporunun iptal edilmesini istiyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …

“Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” talebi ile eylem yapıldı

Göstermelik asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı Aralık ayından önce İşçi Emekçi Birliği yaptığı eylemle, “insanca yaşanacak …

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …