Madenciye destek eylemi Kadıköy’de yapıldı

Ankara’ya yürümek isterken asker ve polis saldırısıyla engellenen Ermenek ve Somalı maden işçilerine destek vermek için 22 Ekim’de İstanbul Kadıköy’de eylem yapıldı.

DİSK Limter-İş, DİSK Enerji-Sen ve İnşaat-İş tarafından yapılan eyleme Tüm Çalışanlar için Sağlık Platformu da destek verdi. Süreyya Operası önünde saat 19.00’da başlayan eylemde “Maden işçisi yalnız değildir”, “Ermenek işçisi yalnız değildir”, “Soma işçisi yalnız değildir”, “Maden işçisi kazanacak”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı. Yapılan basın açıklamasında maden işçilerine yapılan saldırılar protesto edilirken, işçilerin kanı ve canı üzerinden karlarını büyüten patronların saldırılarına ses çıkarmayan devletin hak arayan işçilere saldırdığını, saldırılara rağmen işçilerin direnişinin devam ettiği belirtildi. Madencilerin iş cinayetlerinde katledildikleri, ağır ve kölelik koşullarında düşük ücretle taşeron çalıştırıldığı, devletin taşeron sistemle patronların karlarına kar kattığı söylendi. Eylem atılan sloganların ardından bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

Şubat’ta kırılan genç fidan Nurettin Demir (16 Şubat 1997…)

Nurettin Demir, TİKB’nin kuruluş yıldönümü için yapılan bir korsan gösteride polis kurşunuyla yaşamını yitirdi. O, …

Faşistlerin katlettiği gençlik önderi ATİLLA ACARTÜRK (9 Şubat 1978…)

9 Şubat 1978’de Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi (AİTİA) öğrencisi Atilla Acartürk, Ankara-Beşevler’de sivil faşistler …