Bimeks işçileri haklarını istiyor

Bimeks’in kapanan mağazalarından işten çıkarılan işçiler, tazminatları ve maaşlarını alamadıkları için eylem yapıyorlar.

Bimeks, 1990 yılında Mehmet Murat Akgiray ve Ahmet Vedat Akgiray kardeşler tarafından kurulmuştu. 2013 yılında Electro World ve Darty’nin Türkiye temsilcilğini satın alarak büyümeye devam etti. 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 100 şirketi ve organize perakendede ilk 5 şirketi içine girmişti. Ancak bu arada 2014 yılından itibaren işten çıkarmalara, işçilerin ücretlerini kısmen ödemeye ya da hiç ödememeye başladı. Bu süreçte, işçilere mobing uygulayarak istifaya zorlama da yaygın biçimde kullanıldı. 2018 yılında ise mağazalar tamamen kapandı ve 1500 işçi işten çıkarıldı.

İşten çıkarılan işçiler açtıkları davaları kazandılar. Ancak şirketin üzerinde malvarlığı bulunmadığı için haklarını alamıyorlar ve hukuki yoldan bir kazanım elde edemiyorlar. Çünkü 2016-2020 yılları arasındaki süreçte Bimeks elindeki tüm malvarlığını elden çıkarıyor, satış gösteriyor. İşçileri mağazalardaki malların da çeşitli yöntemlerle kaçırıldığını anlatıyorlar. Haczedilecek mal olmadığı için, alacakların tahsili aşamasına gelinemiyor.

Haklarını almak isteyen işçiler, Akgiray kardeşlerin öğretim üyesi olarak görev yaptığı Boğaziçi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi önünde eylemler gerçekleştiriyorlar. İşçiler, “hem bizim haklarımızın üzerine çöküyorlar hem de akademik kariyerlerine devam edebiliyorlar” sözleriyle tepki gösteriyorlar. Eylül ayından bu yana eylemlerini sürdüren işçiler, bugüne kadar çeşitli defalar eylem sırasında gözaltına alındılar. İşçilerin kararlı direnişi sürüyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP’nin kayyumu protesto edildi

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun rektör olarak atanması, …

pdd-arka-logo-1

2021, halk ayaklanmalarının devrimlere sıçradığı bir yıl olsun!

Savaş, kriz ve pandemiyle geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılı, devletlerin baskı ve denetimini …

Baldur işçileri greve çıktı

Gebze Şekerpınar’da kurulu olan Baldur fabrikasında işçiler 25 Aralık’ta greve çıktılar. Fabrikada örgütlenen Birleşik Metal-İş …