Bimeks işçileri haklarını istiyor

Bimeks’in kapanan mağazalarından işten çıkarılan işçiler, tazminatları ve maaşlarını alamadıkları için eylem yapıyorlar.

Bimeks, 1990 yılında Mehmet Murat Akgiray ve Ahmet Vedat Akgiray kardeşler tarafından kurulmuştu. 2013 yılında Electro World ve Darty’nin Türkiye temsilcilğini satın alarak büyümeye devam etti. 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 100 şirketi ve organize perakendede ilk 5 şirketi içine girmişti. Ancak bu arada 2014 yılından itibaren işten çıkarmalara, işçilerin ücretlerini kısmen ödemeye ya da hiç ödememeye başladı. Bu süreçte, işçilere mobing uygulayarak istifaya zorlama da yaygın biçimde kullanıldı. 2018 yılında ise mağazalar tamamen kapandı ve 1500 işçi işten çıkarıldı.

İşten çıkarılan işçiler açtıkları davaları kazandılar. Ancak şirketin üzerinde malvarlığı bulunmadığı için haklarını alamıyorlar ve hukuki yoldan bir kazanım elde edemiyorlar. Çünkü 2016-2020 yılları arasındaki süreçte Bimeks elindeki tüm malvarlığını elden çıkarıyor, satış gösteriyor. İşçileri mağazalardaki malların da çeşitli yöntemlerle kaçırıldığını anlatıyorlar. Haczedilecek mal olmadığı için, alacakların tahsili aşamasına gelinemiyor.

Haklarını almak isteyen işçiler, Akgiray kardeşlerin öğretim üyesi olarak görev yaptığı Boğaziçi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi önünde eylemler gerçekleştiriyorlar. İşçiler, “hem bizim haklarımızın üzerine çöküyorlar hem de akademik kariyerlerine devam edebiliyorlar” sözleriyle tepki gösteriyorlar. Eylül ayından bu yana eylemlerini sürdüren işçiler, bugüne kadar çeşitli defalar eylem sırasında gözaltına alındılar. İşçilerin kararlı direnişi sürüyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Sefalet ücretine hayır! ASGARİ DEĞİL, İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ!

Önümüzdeki günlerde asgari ücreti belirlemek üzere “asgari ücret tespit komisyonu”nun toplantıları başlayacak. Aslında toplantı yerine …

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …