Metal işçilerine polis saldırısına fabrikalardan tepki

Özer Elektrik, Systemair HSK ve Baldur işçilerinin yürüyüşü polis engeline takıldı.

Baldur ve HSK’da ücretsiz izin, Özer Elektrik’te ise işten atma saldırısı vardı. Buna karşı tepki göstermek, işçilerin seslerini duyurmak için, Birleşik Metal-İş Sendikası Ankara’ya yürüme kararı aldı. Gebze’de yürüyüşü başlatmak için yapılan eyleme, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalardan sadece temsilciler katıldı. Temsilcilere saldırı haberi iş yerinde epeyce tepkilere neden oldu. Herkes internet hesaplarından saldırıyı paylaştı. Önce 99, sonra 109 işçinin gözaltına alındığı haberi geldi. Temsilcilerimiz Gebze’ye çağrı yaptı. Fakat polis güzergah dışına çıkan servisleri engelleyeceğini söylemiş. Bazı arkadaşlarla, fabrikadan Gebze’ye doğru yürüyüş yapalım diye dillendirmeye başladık. Servis saati yaklaşırken, “anlaşma sağlandı, yol açıldı” haberi geldi. Bir temsilcimiz, iş çıkışında sendikanın hazırladığı bildiriyi okudu ve herkesin bunu sosyal medyadan paylaşmasını söyledi. Ertesi gün için, polisin tutumuna göre karar verileceğini ve bunun işçilere haber verileceğini söyledi.

Son zamanlarda Birleşik Metal-İş adına yapılan en iyi eylemdi. 3-4 gün işyerinde konuşuldu. Bugüne kadar daha geride duran işçiler bile polisin patronlara hizmet ettiğini, asıl kuralları hiçe sayan patronlara zor kullanılması gerektiğini söylüyordu.

Görüldüğü gibi en ufak bir eylem bile az ya da çok işçilere politik bilinç katıyor. Her ne kadar geri sendikaların etkisinde olsa da, asıl eylem ve beklenen günler devrimciler işçi sınıfına önderlik edebildiği zaman olacaktır.

Gebze’den bir metal işçisi

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …