Şavşat-Kireçli Köyü’nde “HES’lere Geçit Yok” Denildi!

Artvin’in Şavşat ilçesinde kurulması planlanan HES için, mahkemenin “ÇED gerekli değildir” kararının iptaline rağmen şirketin çalışmalara devam etmesi protesto edildi.

28 Kasım 2020 günü saat 11’de, Kireçli Köyü hududunda bulunan HES şirketinin şantiyesi yakınında protesto eylemi gerçekleştirildi. Eyleme, civar köylerden gelenler ve kitle örgütleri de katıldı. Keza Bursa, İstanbul ve Ankara’dan Şavşat Dernekler Federasyonu’nun çağrısıyla, onlarca insan uzun yollardan gelerek destek verdi. 400 civarı insan alanda toplanarak HES şirketinin hukuksuz çalışmasını protesto etti.

Kitlenin toplanmaya başlamasıyla birlikte jandarma alana girişi engellemek için tedbirler aldı. Kimlik kontrolü ve “sosyal mesafe” uyarıları üzerinden tavrını ve tarafını açıkça ortaya koydu. HES’çilerin toplanan kitleye hakaret edercesine iş makinalarını çalıştırmaya devam etmeleri de oldukça tepki topladı; ancak buna rağmen şantiye alanına girmeyi zorlayacak bir irade ortaya konulamaması büyük eksiklikti.

Buradan çıkarılacak iki ders vardır; kitleler üzerindeki yılgınlık ve karamsarlığı ortadan kaldırmak için oraya daha kalabalık gitmek ve daha cüretkar olmak.

Bu gün belki orada toplanan insanların çığlığına rağmen makinaların çalışması durdurulamadı. Ama biz yine gideceğiz, her defasında daha da çoğalarak gideceğiz, her defasında daha da kararlı gideceğiz… ta ki onları oradan kovup sularımızın özgür ve berrak akmasını sağlayıncaya dek.

Bunlara da bakabilirsiniz

Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP’nin kayyumu protesto edildi

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun rektör olarak atanması, …

pdd-arka-logo-1

2021, halk ayaklanmalarının devrimlere sıçradığı bir yıl olsun!

Savaş, kriz ve pandemiyle geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılı, devletlerin baskı ve denetimini …

Baldur işçileri greve çıktı

Gebze Şekerpınar’da kurulu olan Baldur fabrikasında işçiler 25 Aralık’ta greve çıktılar. Fabrikada örgütlenen Birleşik Metal-İş …