Asgari ücret için İstanbul’da eylem yapıldı

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu krizin faturasını ödemeyeceklerini vurgulamak ve asgari ücretin insanca yaşanacak seviyeye çıkartılmasını istemek için 7 Aralık’ta Unkapanı’nda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölgesi’nin önünde basın açıklaması yaptı.

Saat 15’te “İnsanca yaşamaya yetecek kadar asgari ücret ve insanca yaşamak istiyoruz” pankartının açılmasıyla başlayan eylemde, taleplerle ilgili dövizler de yer aldı. Sendikalaştıkları için işten atılan Sinbo işçilerinin de destek verdiği eylemde “Asgari değil insanca yaşamak istiyoruz”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” sloganları atıldı. Basın açıklamasında talepler açıklandı. İnsanca yaşanacak düzeyde, AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dışında net olarak hesaplanacak, vergiden muaf asgari ücret en önemli taleptir. Ayrıca işsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücretinin bağlanması, asgari ücret görüşmelerinin kamuya açık bir şekilde yapılması, ücretsiz iznin kaldırılması, güvenceli çalışmanın sağlanması, sermayedarlardan yüksek vergi alınması, krizin faturasının patronlara çıkartılması talepleri de sıralandı.

Ardından Sinbo işçileri adına bir konuşma yapıldı. Eylem 21 Aralık’ta Mecidiyeköy Meydanı’nda yapılacak eyleme çağrıyla sonlandırıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Antakya’da Ali İsmail Korkmaz anması

Gezi direnişi sırasında yitirdiğimiz Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 11. yılında anıldı. İlk anma mezarı başında …

Öğretmenler ÖMK’ya karşı eylemde

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanması üzerine, eğitim sendikaları eylem yaptılar. …

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri sermayenin saldırı programını protesto etti

Çok sayıda sendika, dernek, dergi ve partiyi içeren kurumlardan oluşan Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, …