Asgari ücret için İstanbul’da eylem yapıldı

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu krizin faturasını ödemeyeceklerini vurgulamak ve asgari ücretin insanca yaşanacak seviyeye çıkartılmasını istemek için 7 Aralık’ta Unkapanı’nda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölgesi’nin önünde basın açıklaması yaptı.

Saat 15’te “İnsanca yaşamaya yetecek kadar asgari ücret ve insanca yaşamak istiyoruz” pankartının açılmasıyla başlayan eylemde, taleplerle ilgili dövizler de yer aldı. Sendikalaştıkları için işten atılan Sinbo işçilerinin de destek verdiği eylemde “Asgari değil insanca yaşamak istiyoruz”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” sloganları atıldı. Basın açıklamasında talepler açıklandı. İnsanca yaşanacak düzeyde, AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dışında net olarak hesaplanacak, vergiden muaf asgari ücret en önemli taleptir. Ayrıca işsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücretinin bağlanması, asgari ücret görüşmelerinin kamuya açık bir şekilde yapılması, ücretsiz iznin kaldırılması, güvenceli çalışmanın sağlanması, sermayedarlardan yüksek vergi alınması, krizin faturasının patronlara çıkartılması talepleri de sıralandı.

Ardından Sinbo işçileri adına bir konuşma yapıldı. Eylem 21 Aralık’ta Mecidiyeköy Meydanı’nda yapılacak eyleme çağrıyla sonlandırıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …