Sinbo işçisi kazandı

Sinbo fabrikasında ücretsiz izne çıkartılmalarının ardından direnişe geçen TOMİS (Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası) üyesi işçiler, direnişlerinin 31. gününde kazanım elde etti. Salgın sürecinde rutin bir hale gelen ücretsiz izin dayatmasıyla patronlar karlarına kar katarken, işçiler ve emekçiler ise yoğun bir sefalet çukuruna itiliyorlar.

Haramidere’deki fabrikada salgın sürecinde işçiler ve emekçiler için hiçbir önlem alınmadı. 200 işçinin testinin pozitif çıktığı Sinbo fabrikası önünde 18 Kasım’da direnişe başlayan 6 işçi, süreç içinde yapılan eylemlere de katılmış ve destek vermişti. TOMİS  yaptığı açıklamada işçilerin taleplerinin kabul edildiği ve üç aylık maaşlarının yatırıldığı, ayrıca 21 Aralık’ta işbaşı yapacaklarını belirtirken, diğer sorunlarla ilgili de patronla toplantı yapılacağını belirtti.

Sinbo direnişinin kazanımla sonuçlanması bir kez daha gösterdi ki, salgın ve kriz koşullarında, sefalet dayatmalarına karşı ancak direnişle ve eylemle başarılı olunabiliyor. Asgari ücret görüşmelerinin sürdürüldüğü şu günlerde, kaderimize razı olmak değil, karşı çıkmak ve hakkımızı arayıp kazanımlarımızı büyütmek önemli olan. Mücadele gücümüz kadar kazanımlarımızı büyütebiliriz ve yenilerini ekleyebiliriz.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …