İşçi hakları için Cevahir AVM önünde eylem yapıldı

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, “Zamlar geri çekilsin! Tüm çalışanlar için insanca çalışmaya yetecek ücret” ve “Ücretsiz izin ve Kod 29 kaldırılsın! Tüm çalışanlara güvenceli ve sendikalı çalışma hakkı” talepleriyle 19 Şubat 2021’de Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde basın açıklaması yaptı.

Saat 19.00’daki eylem sloganlarla başladı. Eylem öncesi yapılan konuşmalarda, işçiler ve emekçiler dayanışmaya, ses vermeye çağrıldı. Yapılan açıklamada; ekonomik krizin büyüdüğü ve faturanın işçilere emekçilere çıkarıldığı, sermayenin karlarını arttırdığı ve kanunların onları koruduğu vurgulandı. İşçiler, emekçiler başta olmak üzere toplumun hemen her kesimine saldırıların arttığı, krize karşı örgütlenen işçilerin ve emekçilerin ücretsiz izin ve Kod 29 ile etkisizleştirilmek istendiğine değinildi. Tüm saldırılara rağmen direnişlerin devam ettiği, devam edeceği söylendi. Basın açıklamasından önce, sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan ve Kod 29 ile işten atılan SML ve Sinbo işçileri adına konuşmalar yapıldı.

Basın açıklaması öncesi Cevahir AVM önüne yığınak yapan polisler, pankartı görmek için baskı uyguladı. En küçük bir eylemden bile ne kadar korktuğunu belli eden devlet, kitleleri sokağa çıkamaz hale getirmek için yasal-yasadışı her türlü baskıyı uyguluyor. Buna rağmen eylemleri engelleyemiyor. Yapılan basın açıklamasına çevreden geçenlerin ilgisi yoğun oldu.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …