Sağlık örgütleri kaybettiklerini andı

Koronavirüs salgınının Türkiye’ye de geldiğinin resmi olarak duyurulmasının üzerinden tam bir yıl geçti. 11 Mart 2020 tarihinde, ülkedeki ilk resmi vaka açıklanmıştı. Bu açıklamanın yıldönümünde, sağlık örgütleri kaybettiklerini andı.

Sağlık örgütlerinin çağrısıyla, İstanbul Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde yapılan açıklamada, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçıların resimleri taşındı ve pandemi nedeniyle hayatını kaybedenler anıldı. Geçen bir yıl içinde pandeminin sonuçlarının bütün yükünün işçi emekçilerin sırtına yüklenildiğini ifade edildi. “Türkiye’nin bu süreçte bu kadar ağır bedel ödemesinin ve hala ödüyor olmasının sorumlusu, on binlerce yurttaşımızın hayatına mal olan Kovid-19 pandemisinden ‘başarı hikayesi’ çıkarmaya, salgından siyasi rant sağlamaya çalışan AKP zihniyetidir” denildi.

Türk Tabipler Birliği, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, SES İstanbul Şubeleri, Devrimci Sağlık-İş Sendikası ve TÜM-RAD-DER’in çağrısıyla yapılan eyleme, PDD’nin de içinde olduğu devrimci demokrat kurumlar ve bazı sendikalar katıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …