Gazi direnişinin 26. yıldönümü

Gazi-Ümraniye Katliamı ve direnişinin 26. yılında Gazi Mahallesi’nde yürüyüş ve mezar anması yapıldı. Yürüyüş öncesi sabahın erken saatlerinde polis, Gazi girişinden Gazi Mezarlığı girişine kadar tüm sokakları, tomalar, akrepler ve çevik kuvvetlerle ablukaya aldı. Gazi Cemevi’ne giden sokakları bariyerle kapatan polis, içeriye girmek isteyenleri aradı. Buna rağmen anmaya katılım geçen yıla göre oldukça yüksekti.

Anmayı Gazi-Ümraniye şehit aileleri, Cemevi ve Gazi 12 Mart Platformu düzenledi. Yürüyüş, saat 13.00’te kortejler oluşturulduktan sonra başladı. Sloganlarla yapılan kortej yürüyüşü sırasında Halil Kaya’nın öldürüldüğü kahvehaneye karanfiller bırakıldı ve eski PTT binası önünde ilk anma yapıldı.

Burada yapılan açıklamanın ardından mezarlığa sloganlarla yürüyen kitle, mezarlıkta saygı duruşuna geçti. Basın açıklamasını Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu. Açıklamada; katillerin 26 yıldır ortaya çıkarılmadığı, sadece 2 polise göstermelik cezalar verildiği ve katliamın üstünün kapatılmak istendiği söylendi. Gazi Mahallesi’nde devlet baskısı her geçen gün artmasına rağmen, katliamın sorumlularından hesap sorulacağı belirtildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …

“Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” talebi ile eylem yapıldı

Göstermelik asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı Aralık ayından önce İşçi Emekçi Birliği yaptığı eylemle, “insanca yaşanacak …

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …