Gazi direnişinin 26. yıldönümü

Gazi-Ümraniye Katliamı ve direnişinin 26. yılında Gazi Mahallesi’nde yürüyüş ve mezar anması yapıldı. Yürüyüş öncesi sabahın erken saatlerinde polis, Gazi girişinden Gazi Mezarlığı girişine kadar tüm sokakları, tomalar, akrepler ve çevik kuvvetlerle ablukaya aldı. Gazi Cemevi’ne giden sokakları bariyerle kapatan polis, içeriye girmek isteyenleri aradı. Buna rağmen anmaya katılım geçen yıla göre oldukça yüksekti.

Anmayı Gazi-Ümraniye şehit aileleri, Cemevi ve Gazi 12 Mart Platformu düzenledi. Yürüyüş, saat 13.00’te kortejler oluşturulduktan sonra başladı. Sloganlarla yapılan kortej yürüyüşü sırasında Halil Kaya’nın öldürüldüğü kahvehaneye karanfiller bırakıldı ve eski PTT binası önünde ilk anma yapıldı.

Burada yapılan açıklamanın ardından mezarlığa sloganlarla yürüyen kitle, mezarlıkta saygı duruşuna geçti. Basın açıklamasını Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu. Açıklamada; katillerin 26 yıldır ortaya çıkarılmadığı, sadece 2 polise göstermelik cezalar verildiği ve katliamın üstünün kapatılmak istendiği söylendi. Gazi Mahallesi’nde devlet baskısı her geçen gün artmasına rağmen, katliamın sorumlularından hesap sorulacağı belirtildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …