Gazi direnişinin 26. yıldönümü

Gazi-Ümraniye Katliamı ve direnişinin 26. yılında Gazi Mahallesi’nde yürüyüş ve mezar anması yapıldı. Yürüyüş öncesi sabahın erken saatlerinde polis, Gazi girişinden Gazi Mezarlığı girişine kadar tüm sokakları, tomalar, akrepler ve çevik kuvvetlerle ablukaya aldı. Gazi Cemevi’ne giden sokakları bariyerle kapatan polis, içeriye girmek isteyenleri aradı. Buna rağmen anmaya katılım geçen yıla göre oldukça yüksekti.

Anmayı Gazi-Ümraniye şehit aileleri, Cemevi ve Gazi 12 Mart Platformu düzenledi. Yürüyüş, saat 13.00’te kortejler oluşturulduktan sonra başladı. Sloganlarla yapılan kortej yürüyüşü sırasında Halil Kaya’nın öldürüldüğü kahvehaneye karanfiller bırakıldı ve eski PTT binası önünde ilk anma yapıldı.

Burada yapılan açıklamanın ardından mezarlığa sloganlarla yürüyen kitle, mezarlıkta saygı duruşuna geçti. Basın açıklamasını Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu. Açıklamada; katillerin 26 yıldır ortaya çıkarılmadığı, sadece 2 polise göstermelik cezalar verildiği ve katliamın üstünün kapatılmak istendiği söylendi. Gazi Mahallesi’nde devlet baskısı her geçen gün artmasına rağmen, katliamın sorumlularından hesap sorulacağı belirtildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

HDP’ye silahlı saldırı; Faşizme karşı birleşik mücadeleye!

“Halkın üstüne böyle kalksa da faşist namlular Namert ellerdir, en sonunda bir bir kırılacak!” HDP’nin …

İkitelli’de 15-16 Haziran eylemi

İkitelli Atatürk Mahallesi yürüyüş yolunda, şanlı 15-16 Haziran direnişi kutlandı. 16 Haziran günü yapılan eylemde …

15-16 Haziran’ın yıldönümünde eylemler

PDD’nin de içinde yer aldığı 15-16 Haziran bileşenleri, şanlı işçi direnişinin yıl dönümü için bir …