Güzeltepe’de PDD okurlarından 1 Mayıs eylemi

1 Mayıs’ın pandemi bahanesiyle yasaklandığı koşullarda, “1 Mayıs 1 Mayıs gününde kutlanır!” şiarıyla mahallemizde 1 Mayıs eylemi yaptık.

1 Mayıs marşının  çalınmasıyla başlayan eylemde ilk olarak 1 Mayıs şehitleri şahsında dünya devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Adnan Yücel’in şiirinin okunduğu saygı duruşunun ardından “Yaşasın 1 Mayıs! Bıji yek gulan!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı. Yapılan konuşmada 1 Mayıs’ın tarihsel olarak nasıl kazanıldığı; o dönemin vahşi sömürü koşullarının bugün de dayatıldığı; koronavirüs salgını bahanesiyle “kapanma” ilan edip 1 Mayıs’ı yasaklayanların asıl derdinin burjuvaziyi ve kendilerini korumak olduğu; bizim sağlığımızı hiçbir zaman düşünmedikleri; işçi ve emekçileri ücretsiz izinlerle, düşük ücretlerle açlığa mahkum ettikleri; ya virüsten ya açlıktan ölmek seçeneğiyle karşı karşıya bırakıldıkları; bugün bile işçilerin yüzde 60’ının fabrikalarda çalıştırılmaya devam edildiği anlatıldı. Gasp edilen haklarımızı geri alabilmek, yaşam koşullarımızı iyileştirmek için örgütlenmek ve mücadele etmekten başka bir seçenek olmadığı vurgulanarak konuşma bitirildi. Eylem atılan sloganların ardından bitirilirken, eyleme katılanların yanısıra, apartmanlardan ve evlerin balkonlarından da alkışlarla destek verildi.

Proleter Devrimci Duruş okurları sabah 8.30’da Güzeltepe’ye pankart astı. Yaklaşık 3 saat asılı kalan pankart sonrasında polisler tarafından indirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Azmi Akan ölüm yıldönümünde anıldı

Azmi Akan, ölüm yıldönümünde Adana’da Buruk Mezarlığı’ndaki mezarı başında yoldaşları tarafından anıldı.

İhtilalci komünistlerin ilk şehidi: AZMİ AKAN

Azmi Akan, 18 Nisan 1979’da Adana’da katledildi. Sezai Ekinci komutasında TİKB askeri komitesi, gözaltına alınan …

2024 Taksim 1 Mayıs Platformu’ndan Taksim’e çağrı eylemi

2024 Taksim 1 Mayıs Platformu, 29 işçinin yanarak katledildiği İstanbul Gayrettepe’deki kulüp önünde eylem yaparak …