Güzeltepe’de PDD okurlarından 1 Mayıs eylemi

1 Mayıs’ın pandemi bahanesiyle yasaklandığı koşullarda, “1 Mayıs 1 Mayıs gününde kutlanır!” şiarıyla mahallemizde 1 Mayıs eylemi yaptık.

1 Mayıs marşının  çalınmasıyla başlayan eylemde ilk olarak 1 Mayıs şehitleri şahsında dünya devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Adnan Yücel’in şiirinin okunduğu saygı duruşunun ardından “Yaşasın 1 Mayıs! Bıji yek gulan!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı. Yapılan konuşmada 1 Mayıs’ın tarihsel olarak nasıl kazanıldığı; o dönemin vahşi sömürü koşullarının bugün de dayatıldığı; koronavirüs salgını bahanesiyle “kapanma” ilan edip 1 Mayıs’ı yasaklayanların asıl derdinin burjuvaziyi ve kendilerini korumak olduğu; bizim sağlığımızı hiçbir zaman düşünmedikleri; işçi ve emekçileri ücretsiz izinlerle, düşük ücretlerle açlığa mahkum ettikleri; ya virüsten ya açlıktan ölmek seçeneğiyle karşı karşıya bırakıldıkları; bugün bile işçilerin yüzde 60’ının fabrikalarda çalıştırılmaya devam edildiği anlatıldı. Gasp edilen haklarımızı geri alabilmek, yaşam koşullarımızı iyileştirmek için örgütlenmek ve mücadele etmekten başka bir seçenek olmadığı vurgulanarak konuşma bitirildi. Eylem atılan sloganların ardından bitirilirken, eyleme katılanların yanısıra, apartmanlardan ve evlerin balkonlarından da alkışlarla destek verildi.

Proleter Devrimci Duruş okurları sabah 8.30’da Güzeltepe’ye pankart astı. Yaklaşık 3 saat asılı kalan pankart sonrasında polisler tarafından indirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …