İkitelli’de devrimci kurumların 1 Mayıs eylemi

İkitelli Atatürk Mahallesi’nde biraraya gelen devrimci kurumlar, 1 Mayıs’ı kutladı.

PDD, BDSP, Devrimci Yolda Özgürlük, HDP, Dev Tekstil-iş ve TOMİS’in örgütlediği eylem, kitlenin en kalabalık olduğu saate “Yaşasın 1 Mayıs” sloganıyla başladı. Caddede yürünerek konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı. Belli bir mesafe yürüdükten sonra bir noktada toplanıldı. Burada yapılan konuşmalarda, devletin pandemi bahanesiyle koyduğu keyfi yasakları tanımayacağımız söylendi. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ın kutlandığı, yüzlerce insanın işkenceyle gözaltına alındığı; koronavirüs salgınının bir işçi hastalığına dönüştüğü, Kod-29 uygulamasıyla yüzbinlerce işçinin işten atıldığı, pandeminin sermaye için fırsata çevrildiği belirtildi. Her koşulda 1 Mayıs’ın kutlanacağı mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

Konuşmanın ardından 1 Mayıs şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Eylem atılan “Yaşasın 1 Mayıs Bıji Yek Gulan”, “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi”, “AKP Halka Hesap Verecek”, “Yaşasın Devrim Ve Sosyalizm” sloganlarının ardından sonlandırıldı.

Eyleme emekçi halkın ilgisi yoğun oldu. Cadde kenarında oturan ve bekleyenler, evlerin penceresine ve balkonuna çıkan emekçi halk alkışlarla eylemi destekledi. Eylem dağıldıktan sonra polis geldi fakat kimseyi gözaltına alamadı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Antakya’da Ali İsmail Korkmaz anması

Gezi direnişi sırasında yitirdiğimiz Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 11. yılında anıldı. İlk anma mezarı başında …

Öğretmenler ÖMK’ya karşı eylemde

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanması üzerine, eğitim sendikaları eylem yaptılar. …

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri sermayenin saldırı programını protesto etti

Çok sayıda sendika, dernek, dergi ve partiyi içeren kurumlardan oluşan Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, …