1 MAYIS’TAN ALDIĞIMIZ GÜÇLE, YAŞAMI ÖRGÜTLEYECEĞİZ!

dunya-el

1 Mayıs Platformu, 1 Mayıs’a ilişkin ortak değerlendirmesini yayınladı. Aşağıda değerlendirme metninin tamamını yayınlıyoruz.

 

Bizler 1 Mayıs Platformu adıyla biraraya gelen örgütler olarak, 9 Nisan’da Kadıköy’de bir deklarasyon ile 2021 1 Mayıs’ını; ekonomik kriz ve salgın ikilemiyle boğulmak istenen işçilerin, emekçilerin direnişleriyle, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle öldürülmeleri salık verilen meydanları kuşatan kadınların iradesiyle, Boğaziçi Direnişi’yle başlayıp seslerini tüm memlekete yayan öğrenci gençliğin coşkusuyla, operasyonlarla, saldırılarla diz çöktürülmeye çalışılan Kürt halkının ve halkların boyun eğmeyişiyle örgütlemek isteyen herkese bir kapı araladık.

Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün, özüne uygun, direnişleri bağrında toplayan, ses katan, güç alan bir şekilde kutlanması için, İstanbul’un işçi havzalarından sanayi bölgelerine, direniş çadırlarından metrobüs çıkışlarına bu çağrıyı örgütledik.

İşçi sınıfının siyasal bir güç olarak sahneye çıktığı bu 135 yıllık mücadele tarihi, emperyalistlerin paylaşım savaşlarındaki zorlu günlerde dahi kesintiye uğratılmadan işçi sınıfının taleplerinin meydanlardan haykırıldığı bir gün olarak örgütlenmiş, direnişin sesi olmuştur.

Bugün, sözde tam kapanmayla “işi müsaade eden evde kalsın” yasaklarıyla milyonların aklıyla dalga geçilirken, her bir bir diğerinden daha korkakça, daha acizce genelgelerle yaşamın her anına müdahale edilirken, 1 Mayıs’a da özel yasaklar kondu.

Platformumuz, “çarklar işçiler için durmadıkça çalışmalarımız durmayacak” düsturuyla hareket ederek, bildiri dağıtma, pankart-afiş asma, sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde dahi İstanbul’daki emekçilere “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta Meydanlar” çağrısını yapmaya devam etti.

1 Mayıs’ı gününde ve kendi belirlediğimiz şekilde kutlama iradesini sahiplenmek isteyen herkese bu süreci beraber örgütleme çağrımızı çokça yineledik.

Sendikal bürokrasi işçileri eylem yapmamaya çağırmıştır. Sendikal bürokrasi, sanki bütün önlemler alınıyormuş gibi virüsün en yoğun gözlendiği işyerlerinde çalışan işçileri “sorumlu olmaya”, pandemi kurallarına uymaya çağırmaktadır. Gören de der ki, ülkede pandemi süreci düzgün yönetiliyor ve bir tek işçiler, direniş sergileyenler pandemi kurallarına uymuyor.

Direnişçi işçilerin Bakırköy Meydanı’ndaki eylemine polis saldırdığı anlarda, basın toplantısı gerçekleştiren DİSK, KESK, TTB, TMMOB yine kendilerinin 1 Mayıs programının açıklanacağı gün Kadıköy’de eyleme saldırıldığı sıralarda Soylu’yla 1 Mayıs’ı istişare ederek fotoğraf çektirip, güncel talepleri görmemenin, güvencesizleri örgütlemekten imtina etmenin, hiç olmadığı kadar sosyalistlerle arasını açmanı, yüzünü direnişe dönmemenin, gücünü sokaktan almamanın fotoğrafını göstermiştir.

 

1 Mayıs Direnişin Günü Olmuştur

Devrimci dayanışmayı her defasında yükselterek, yaygın, kolektif, birleşik bir şekilde yürüttüğümüz çalışma ile 1 Mayıs’ın öncesini kazanmıştık.

1 Mayıs iradesi “temsili” gösterilemez demiştik, sendikal bürokrasi, icazet alarak “temsili” çelenk bırakma eylemi ile 1 Mayıs’ı geçiştirmeye çalışırken, tüm İstanbul’da 300’den fazla devrimcinin gözaltına alındığı, her sokaktan, günün her saati 1 Mayıs Alanı Taksim’in zorlandığı, bir kişinin bile tereddüt etmeden yasakların üstüne yürüdüğü bir güne dönüştü 1 Mayıs.

Mahallelerden meydanlara “1 Mayıs Yasaklanamaz” diyerek, 1 Mayıs’ı gününde ve kendi istediği şekilde kutlama iradesi kuşattı tüm günü.

Bizler 1 Mayıs Platformu’ndaki devrimciler, sosyalistler olarak tüm bu 1 Mayıs çalışmasında yükselttiğimiz taleplerin arkasındayız.

“Çaldıklarınızı geri alacağız, korkun, yine geleceğiz” diyen, “yasaklarınızı tanımıyoruz” diyen direnişçi işçilerin iradesini, coşkusunu, direncini yaşamın tamamında örgütlemek için direnişle nefes alacağız.

-Herkese güvenceli iş, insanca yaşam

-Kod-29 işçilerin değil, patronların ahlaksızlığıdır, Kod-29 kaldırılsın

-Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın, aşıda patent kaldırılsın

-İş cinayetlerine son

-İstanbul Sözleşmesi fesih kararı geri çekilsin, sözleşme etkin uygulansın

-Kanal İstanbul Projesi geri çekilsin

-Başta Boğaziçi Üniversitesi rektörü olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin

-Halklara ve inançlara eşitlik ve özgürlük

-Taksim 1 Mayıs Alanı emekçilerindir

-Kapitalizm öldürür, sosyalizm yaşatır

1 MAYIS PLATFORMU

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …