HDP’ye yönelik saldırı Kadıköy’de protesto edildi

İzmir’de HDP il binasının basılması ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi, DİSK-KEKS-TTB-TMMOB’un çağrısıyla protesto edildi. 18 Haziran’da Kadıköy’de Süreyya Operası önünde yapılan eylem öncesi Bahariye Caddesi’nin tüm sokakları ile Kadıköy HDP İlçe Binası’nın bulunduğu Halitağa Caddesi polis tarafından ablukaya alındı. Süreyya Operası önünde ve HDP Kadıköy İlçe Binası önünde saat 18.00’den itibaren toplanmalar başladı. Süreyya Operası önünde kitle “Faşizme karşı omuz omuza” pankartı ve “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği sloganlarıyla alana geldi. Eylem, HDP’nin önündeki polis ablukası kaldırılana kadar sloganlarla sürdü. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bıji bratiya gelan”, “Bu pisliği ancak devrim temizler”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. HDP önündeki engellemelerin devam etmesi üzerine oturma eylemi yapıldı. Süreyya Operası önüne girmek isteyen HDP milletvekili Musa Pir’in alana alınmaması üzerine kitle sloganlar attı. Polis Musa Piroğlu’nun girişini engelleyemedi.

Saat 20.00’a doğru HDP binası ve Süreyya Operası önünde iki açıklama yapılacağı duyuruldu. Önce Musa Piroğlu açıklama yaptı ve bu katliamların halkı korkutmak için yapıldığını, hesabının da sokaklarda sorulacağını söyledi. Ardından basın açıklamasında HDP’ye yapılan saldırının asıl olarak demokrasi güçlerine ve halka gözdağı vermek için yapıldığı, yaşananların devlet organizasyonu olduğu vurgulanırken, katilin bu planlamaları açık açık yaptığı ve hiçbir önlem alınmadığı, kitlelerin yılmayacağı, hesabın emekçiler tarafından sorulacağı belirtildi. Eylem bittiğinde ise Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürümek isteyen kitlenin önü polis barikatıyla iki taraftan kapatıldı. Polisin tehditlerine rağmen gruplar halinde ara sokaklarda sloganlarla bir müddet daha yürüyüş devam etti.

Eyleme Proleter Devrimci Duruş, Partizan, BDSP, Kaldıraç, SEP, Köz, EMEP, DİP, Halkevleri, SYKP, TÖP, SODAP, Devrimci Hareket, HDP, BMG flamaları ve dövizleriyle katıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …