Çay kotasına karşı Karadeniz ayakta

Karadeniz’de çay üreticileri, çaydaki kota ve kontenjan uygulamasına büyük tepki gösteriyorlar. Çaykur’un uyguladığı kota ve kontenjan, çay üreticisini zarara uğratıyor; çayını özel sektöre düşük fiyatla satmaya zorluyor. Devletin açıkladığı +4 taban fiyatı ve Çaykur’un kota-kontenjan politikaları sonucunda, özel sektör yaş çayı 2 lira 80 kuruşa çekme pervasızlığını gösteriyor. Üreticiler de bu düşük fiyatlar üzerinden özel sektöre çay satmak zorunda kalıyorlar.

Devletin bu uygulamaları, bölgede çay üreticilerini sokağa indirdi. Çay üretiminin yapıldığı bölgelerde, Kemalpaşa, Hopa, Fındıklı, Ardeşen, Pazar ve özellikle Rize merkezde protesto gösterileri yapıldı. Fabrika önlerinde kitlesel yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılarak devletin bu uygulamaları protesto edildi.  Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında, “Çayda sömürüye son”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kotaya-kontenjana son” sloganları atıldı. Artvin ve Hopa ilçelerinde protesto gösterileri esnasında devletin saldırıları ve gözaltılar yaşandı.

 

HDP’ye saldırı protesto edildi

İzmir’de HDP’ye dönük faşist saldırı, Rize-Fındıklı’da protesto edilerek lanetlendi. Fındıklı’da devrimci ve demokrat kesimler biraraya gelerek İzmir’deki faşist katliama karşı basın açıklaması yaptı. “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katiller halka hesap verecek”, “Deniz’e sözümüz devrim olacak”, “Faşizm yenilecek, biz kazanacağız” dövizleri taşındı, sloganlar haykırıldı.

Rize-Fındıklı’dan PDD okuru

Bunlara da bakabilirsiniz

“Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” talebi ile eylem yapıldı

Göstermelik asgari ücret görüşmelerinin başlayacağı Aralık ayından önce İşçi Emekçi Birliği yaptığı eylemle, “insanca yaşanacak …

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …

Taksim-İstiklal Caddesi’nde patlama

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde, saat 16.20 civarında büyük bir patlama meydana geldi. Cumartesi günü, İstiklal Caddesi’nin …