İkitelli’de 2 Temmuz anması yapıldı

Sivas Madımak otelinde 2 Temmuz 1993 tarihinde yakılan demokrat, aydın, sanatçı ve gazeteciler İkitelli’de anıldı. Yapılan katliam protesto edildi. “Katliamı yapanlar AKP’yi kuranlardır” denildi.

2 Temmuz günü İkitelli Cemevi önünde biraraya gelen kitle, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Sivas Katliamının Hesabını Soracağız”, “Sivas’ı Yakanlar AKP’yi Kuranlardır”, “Dün Maraş’ta Bugün Sivas’ta Çözüm Faşizme Karşı Savaşta”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarını attı. Ardından, 2 Temmuz şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Okunan basın açıklamasında katliamın üzerinden 28 yıl geçtiği, göstermelik yargılamalarla esas sorumluların ve katillerin aklandığı, dönemin başbakanı Tansu Çiller’in katliamın ardından “çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” diyerek devletin katliamcı yüzünü ifade ettiği belirtildi. Çorum, Maraş, Dersim, Gazi, Roboski katliamlarına da değinilerek devletin katliamcı bir tarihe sahip olduğu vurgulandıktan sonra, “baştan aşağı mafyaya, yolsuzluklara, sömürüye dayalı bu düzende, geçmiş katliamların hesabının sorulması beklenemez, katliamların aydınlatılması, sorumluların yargılanması ancak işçi ve emekçilerin iktidarında gerçekleşebilir. İşçi ve emekçilerin iktidarını kurmak için mücadeleyi yükseltelim” denildi. Eylem atılan sloganlardan sonra bitirildi.

Eylemi PDD, BDSP, Devrimci Parti, DİP, HDP, Emek Partisi, Halkevleri, Devrimci Yolda Özgürlük, İkitelli Diyarbakırlılar Derneği, İkitelli Bitlisliler Derneği ve İstanbul Avrupa Yakası Dersimliler Derneği birlikte örgütlediler.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …