İkitelli’de eylem

İkitelli’de 7 Ağustos günü PDD, BDSP, DP, EMEP ve HDP tarafından gerçekleştirilen eylemde, ücretlerin artırılması istendi, ırkçı-faşist saldırılar protesto edildi.

Atatürk Mahallesi yürüyüş yolunda yapılan eylemde, “Ücretler arttırılsın zamlar geri alınsın! Birlikte insanca yaşayabilmek için faşist ve ırkçı saldırılara karşı mücadeleye” pankartı açıldı. Yapılan konuşmada İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun, “Temmuz ayından itibaren ülkenin ekonomisi öyle bir atağa kalkacak ki, uçacağız” söylemi hatırlatılarak, temel tüketim ve hizmet ürünlerine yapılan zamların karşısında ücretlerin nasıl eridiği belirtildi. Orman yangınlarına dikkat çekilerek, işçi emekçilerin mutfağında da yangın olduğuna, ülkenin kaynaklarının sermayeye peşkeş çekildiğine vurgu yapıldı. Göçmen işçilerin 13-14 saat asgari ücretin altında çalıştırıldığını, ülkenin ucuz işgücü cennetine çevrildiği belirtildi. Yapılan konuşmada son günlerde artan ırkçı faşist saldırılara da dikkat çekilerek “demokrasinin, adaletin, barışın ve özgürlüğün mücadelesini yükseltme” çağrısı yapıldı.

Eylemde direnişte olan SML etiket işçisi de kısa bir konuşma yaptı. Ardından “Kahrolsun ücretli kölelik sistemi”, “Milyonlar aç milyonlar işsiz, işte kapitalist düzeniniz”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla eylem bitirildi.

Eylemi örgütleyen kurumlar eylemin duyurusu için 5 Ağustos  günü Perşembe pazarında, 6 Ağustos günü de yürüyüş yolunda bildiri dağıtımı yaptı. Pazarda yapılan ajitasyonlu bildiri dağıtımı büyük ilgi gördü, kitleler tarafından alkışlandı.

Bunlara da bakabilirsiniz

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

“Bizden de sana bin selam yiğit komünist!” Hacı Köse (22 Şubat 1980…)

Hacı Köse, 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Yaşamı, ailesinin daha sonra yerleştiği İskenderun’da geçti. Devrimci düşüncelerle …

Şubat’ta kırılan genç fidan Nurettin Demir (16 Şubat 1997…)

Nurettin Demir, TİKB’nin kuruluş yıldönümü için yapılan bir korsan gösteride polis kurşunuyla yaşamını yitirdi. O, …