17 Ağustos depreminin yıldönümünde Beşiktaş’ta eylem

17 Ağustos 1999 depreminin 22. yıldönümünde, hem depremde hem de Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinde ölenleri anmak için Beşiktaş İskele Meydanı’nda eylem yapıldı.

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan eylemde “Rant, yağma, talan… Afet değil bu bir cinayet! Sorumlular hesap verecek” yazılı pankart açıldı ve  “Afet değil bu bir cinayet”, “Sorumlular halka hesap verecek”, “Kanala değil yaşama bütçe”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Eylemde okunan basın metninde ilk olarak 1999 depreminden sonra yaşananlara değinildi ve o dönemden bu döneme rant, yağma uğruna doğanın talan edildiği, betonlaşmaya gidilerek yaşamın hiçe sayıldığı, olası bir depremde yaşanacakların son bir ayda yaşanan yangın ve sel felaketlerinde de görüldüğü vurgulandı. Karadeniz’deki sel felaketinde sorumluların yine hesap vermediği ve kendi dışlarında herkesi suçladıkları açıklandı.

Eyleme aralarında Proleter Devrimci Duruş’un da bulunduğu kurumlar dövizleriyle katıldılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …