Adana’da halk buluşması yasaklandı

“Bu Topraklara Hayat Verenler” etkinliğinin devamı olarak, Dikili Mahallesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği (DİKYAD), 18 Eylül günü Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir “halk buluşması” gerçekleştirmeyi planlamıştı. Grup Munzur ile Kaldırım Müzik Topluluğu’nun davet edildiği “halk buluşması”, valilik tarafından yasaklandı.

Valilik, konsere iki gün kala, “bir sakınca olmadığı”na dair tebligat göndermişti; ancak konsere saatler kala yasak getirdiğini duyurdu. Bu yasaklama üzerine yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:

“İçi boş gerekçelerle kendi hukuklarını dahi çiğnedikleri bir tutumla karşı karşıyayız. Öte yandan halkın türkü dinleme özgürlüğünü gasp eden bir zihniyet de sözkonusudur. Demokratik kitle örgütleri olarak, alınan bu kararın hukuksuzca olduğunu ve devrimci sanatçıların halkla buluşmasının önüne geçilmesini protesto ettiğimizi deklare ediyoruz. Türkülerimize kelepçe vurulamaz!”

Adana PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

“Bizden de sana bin selam yiğit komünist!” Hacı Köse (22 Şubat 1980…)

Hacı Köse, 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Yaşamı, ailesinin daha sonra yerleştiği İskenderun’da geçti. Devrimci düşüncelerle …

Şubat’ta kırılan genç fidan Nurettin Demir (16 Şubat 1997…)

Nurettin Demir, TİKB’nin kuruluş yıldönümü için yapılan bir korsan gösteride polis kurşunuyla yaşamını yitirdi. O, …