Bakırköy Belediyesi’nde BAKTER işçileri direniyor

Bakırköy Belediye işçilerini direnişi bir birinci ayını geride bıraktı. İşçiler belediyenin yanında, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kurdukları direniş çadırında direnişlerini sürdürüyorlar.

22 Eylül günü direniş yerinde işçilerle konuştuk. Aynı zamanda işçilerin basın açıklaması vardı. Her gün saat 11.00-17.00 arası direniş çadırında bekliyorlar. Her Çarşamba günü 12.30’da basın açıklaması yaptıklarını belirtiyor direnişçi işçilerden Süreyya. Aynı zamanda DİSK Genel-iş Sendikası 2 No.lu şubenin örgütlenme uzmanı olan Süreyya, belediyeye bağlı BAKTER şirketinde örgütlendiklerini, yetki almalarına rağmen Bakırköy Belediye yönetiminin TİS masasına oturmadığını anlattı. Belediye, sendikanın yetkisini düşürmek için mahkemeye başvurmuş, yetkiye itiraz etmiş, 2018 yılından beri bu süreç devam ediyormuş. Şirket daha önce de iki kez şirket ismini değiştirerek sendikal örgütlenmeyi engellemeye çalışmış, zaman zaman Belediye-iş sendikasını işçilerin karşısına çıkarmış, hatta Belediye-iş sendikası da Genel-iş’in yetkisine karşı dava açmış. Bu süreçte 4 işçi işten atılmış, atılan işçiler de direnişe başlamışlar.

İşçiler, yaptıkları basın açıklamasında, Bakırköy Belediye başkanının bir an önce TİS masasına oturmasını, atılan işçilerin geri alınmasını, eylemlere katıldıkları için ücretlerinde ve yemek parasında yapılan kesintilerin ödenmesini istediler. Kazanana kadar direnişe devam edeceklerini belittiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …