Bakırköy Belediyesi’nde BAKTER işçileri direniyor

Bakırköy Belediye işçilerini direnişi bir birinci ayını geride bıraktı. İşçiler belediyenin yanında, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kurdukları direniş çadırında direnişlerini sürdürüyorlar.

22 Eylül günü direniş yerinde işçilerle konuştuk. Aynı zamanda işçilerin basın açıklaması vardı. Her gün saat 11.00-17.00 arası direniş çadırında bekliyorlar. Her Çarşamba günü 12.30’da basın açıklaması yaptıklarını belirtiyor direnişçi işçilerden Süreyya. Aynı zamanda DİSK Genel-iş Sendikası 2 No.lu şubenin örgütlenme uzmanı olan Süreyya, belediyeye bağlı BAKTER şirketinde örgütlendiklerini, yetki almalarına rağmen Bakırköy Belediye yönetiminin TİS masasına oturmadığını anlattı. Belediye, sendikanın yetkisini düşürmek için mahkemeye başvurmuş, yetkiye itiraz etmiş, 2018 yılından beri bu süreç devam ediyormuş. Şirket daha önce de iki kez şirket ismini değiştirerek sendikal örgütlenmeyi engellemeye çalışmış, zaman zaman Belediye-iş sendikasını işçilerin karşısına çıkarmış, hatta Belediye-iş sendikası da Genel-iş’in yetkisine karşı dava açmış. Bu süreçte 4 işçi işten atılmış, atılan işçiler de direnişe başlamışlar.

İşçiler, yaptıkları basın açıklamasında, Bakırköy Belediye başkanının bir an önce TİS masasına oturmasını, atılan işçilerin geri alınmasını, eylemlere katıldıkları için ücretlerinde ve yemek parasında yapılan kesintilerin ödenmesini istediler. Kazanana kadar direnişe devam edeceklerini belittiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …