Bakırköy Belediyesi’nde BAKTER işçileri direniyor

Bakırköy Belediye işçilerini direnişi bir birinci ayını geride bıraktı. İşçiler belediyenin yanında, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kurdukları direniş çadırında direnişlerini sürdürüyorlar.

22 Eylül günü direniş yerinde işçilerle konuştuk. Aynı zamanda işçilerin basın açıklaması vardı. Her gün saat 11.00-17.00 arası direniş çadırında bekliyorlar. Her Çarşamba günü 12.30’da basın açıklaması yaptıklarını belirtiyor direnişçi işçilerden Süreyya. Aynı zamanda DİSK Genel-iş Sendikası 2 No.lu şubenin örgütlenme uzmanı olan Süreyya, belediyeye bağlı BAKTER şirketinde örgütlendiklerini, yetki almalarına rağmen Bakırköy Belediye yönetiminin TİS masasına oturmadığını anlattı. Belediye, sendikanın yetkisini düşürmek için mahkemeye başvurmuş, yetkiye itiraz etmiş, 2018 yılından beri bu süreç devam ediyormuş. Şirket daha önce de iki kez şirket ismini değiştirerek sendikal örgütlenmeyi engellemeye çalışmış, zaman zaman Belediye-iş sendikasını işçilerin karşısına çıkarmış, hatta Belediye-iş sendikası da Genel-iş’in yetkisine karşı dava açmış. Bu süreçte 4 işçi işten atılmış, atılan işçiler de direnişe başlamışlar.

İşçiler, yaptıkları basın açıklamasında, Bakırköy Belediye başkanının bir an önce TİS masasına oturmasını, atılan işçilerin geri alınmasını, eylemlere katıldıkları için ücretlerinde ve yemek parasında yapılan kesintilerin ödenmesini istediler. Kazanana kadar direnişe devam edeceklerini belittiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …