Makbule Ana’mızı sonsuzluğa uğurladık

Makbule Ana’mızın (Berktaş) cenaze töreni, 1 Kasım günü Adana’da Buruk Mezarlığı’nda gerçekleştirildi. Tören tam da onun yaşamına ve mücadelesine uygun bir biçimde oldu. Adana’nın devrimci-demokrat yüzü bu törendeydi. Yüzlerce insan, onu uğurlamak için toplanmıştı.

Törende onu anlatan bir çok konuşma yapıldı. Proleter Devrimci Duruş dergisi adına Gülümser Seyitcemaloğlu’nun yaptığı konuşmada, onun işçilikle geçen yaşamı, 12 Eylül yıllarından başlayarak cezaevi mücadelesindeki yeri, halkların kardeşliğine olan inancı, çocukları devrimcileşirken kendisinin de nasıl değişip dönüştüğü, “emekçi bir ana” olmaktan “tüm devrimcilerin anası” olmaya evrilen süreci anlatıldı.

Ardından kurucusu olduğu Adana İHD’den, mücadele arkadaşları Ayfer Güneşer ve Yasemin Dora Şeker konuşma yaptılar. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yaptığı konuşmada, Makbule Ana’nın, eşi Arif Berktaş’la birlikte yaşama değer katan yönlerini vurguladı.

Mezarı başında, “Makbule Ana’mızın şahsında insanlık onuru uğruna mücadele edenler için saygı duruşu” yapılırken, Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” şiirinden bir bölüm okundu.

1938 doğumlu olan Makbule Berktaş, 80 yılı aşkın süre kaldığı bu dünyaya, kendisinden bir çok şey katarak, dokunduğu her insanın hayatında bir dönüşüm yaratarak, emek vererek yaşadı… Geride derin izler bırakarak sonsuzluğa uğurlandı…

Bunlara da bakabilirsiniz

“Orman Kanunu” ile yaşamak… Zorbalık!

Yaşam karşısında kendimizi “güvende” hissetmemizi sağlayan alanlar vardır. Bunlar bir biçimde kazanmış olduğumuz haklar, oluşturulmuş …

pdd-arka-logo-1

Seçimlerde yenilen burjuva muhalefetidir

  Sendika org. sitesinde “sosyalist hareket, özeleştiri ve yeniden inşa” başlığıyla yayınlanan dosyada, son seçimlerde …

Agrobay Sera işçilerine saldırılar sürüyor

İzmir Dikili’de bulunan Bayburt Grup’a bağlı Agrobay Sera işçileri, ücretlerinin geç ve düzensiz yatırılması, artan …