Garibe Gezer hapishanede katledildi

Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan tutsak Garibe Gezer, 9 Aralık günü yaşamını yitirdi. Cezaevi idaresi, Gezer’in intihar ettiğini iddia etti.

Garibe Gezer, Nusaybinli, 28 yaşında bir Kürt kadını. 25 Mart 2021’de Kayseri Hapishanesi’nden Kandıra’ya sevk edilmiş. Sevk sırasında çok ciddi işkence ve tacize maruz kalan Gezer, cezaevinde de işkence gördüğünü, tecavüze uğradığını duyurmuştu. Bütün bu saldırıların ardından “süngerli oda” denilen tecrit odasına kapatıldığını söyleyen Gezer, bu durumu ailesine telefonla anlattıktan sonra, hücresinde intihar ettiği haberi geldi.

HDP, konuya ilişkin olarak daha önce mecliste 22 önerge vermişti. Garibe Gezer’in intihar haberinin ardından, duruma tepki gösterdiler. Gezer’in avukatları da, otopsiye alınmadıklarını, otopsinin apar topar yapıldığını duyurdular.

Cezaevinde, hücrede tutulan, sürekli sistematik işkenceye ve tecavüze maruz kalan Garibe Gezer’in ölümü, her koşulda bir cinayettir. Gerçekten kendisi intihar etmiş olsa bile, bunun sorumlusu işkenceleri yapan gardiyanlar, bu işkenceye olanak yaratan cezaevi idaresi, avukatların girişimlerine rağmen bu suçları soruşturmayan savcılık, HDP’nin mecliste verdiği önergeleri dikkate almayan Adalet Bakanlığı’dır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …