Kınık’ta maden ocağında patlama

İzmir’in Kınık ilçesindeki kömür madeninde 18 Aralık günü bir patlama ve göçük meydana geldi. Polyak Enez madeninde meydana gelen patlamada 56 işçi yaralandı. Şirketten yapılan açıklamada, “oluşan basıncın etkisiyle güçlü hava ve toz akımı neticesinde patlamanın meydana geldiği” ifade edildi. Patlamanın ardından işçiler madene inerek çalışmaya devam ettiler.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, yaralı işçilerin vücudunda yanıklar olduğunu, kol ve parmakları kırılan, beyin kanaması geçiren işçiler olduğunu açıkladı. Patlamada ölüm olmadığı için hem devlet hem de şirket durumu hafifsetmeye çalışıyorlar; ancak işçilerin ciddi biçimde yaralanmış olması önemli bir durum. Keza yeterli denetimin yapılmadan yeniden çalışmanın başlamış olması da, riski artıran bir unsurdur.

18 Aralık günü yaşanan patlamada ölen bir işçinin olmaması sadece tesadüftür; madenlerin denetimsiz biçimde ve ölüm riski taşıyarak çalıştığı gerçeğini değiştirmemektir. Bu nedenle madenlerde yaşanan her türlü “kaza”, gerçekte patronların ve devletin bilinçli tercihlerinin sonucudur.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …