Kınık’ta maden ocağında patlama

İzmir’in Kınık ilçesindeki kömür madeninde 18 Aralık günü bir patlama ve göçük meydana geldi. Polyak Enez madeninde meydana gelen patlamada 56 işçi yaralandı. Şirketten yapılan açıklamada, “oluşan basıncın etkisiyle güçlü hava ve toz akımı neticesinde patlamanın meydana geldiği” ifade edildi. Patlamanın ardından işçiler madene inerek çalışmaya devam ettiler.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, yaralı işçilerin vücudunda yanıklar olduğunu, kol ve parmakları kırılan, beyin kanaması geçiren işçiler olduğunu açıkladı. Patlamada ölüm olmadığı için hem devlet hem de şirket durumu hafifsetmeye çalışıyorlar; ancak işçilerin ciddi biçimde yaralanmış olması önemli bir durum. Keza yeterli denetimin yapılmadan yeniden çalışmanın başlamış olması da, riski artıran bir unsurdur.

18 Aralık günü yaşanan patlamada ölen bir işçinin olmaması sadece tesadüftür; madenlerin denetimsiz biçimde ve ölüm riski taşıyarak çalıştığı gerçeğini değiştirmemektir. Bu nedenle madenlerde yaşanan her türlü “kaza”, gerçekte patronların ve devletin bilinçli tercihlerinin sonucudur.

Bunlara da bakabilirsiniz

İşçi Emekçi Birliği direnişteki işçilerle buluştu

İşçi Emekçi Birliği grev ve direniş ziyaretleri yaptı. 16 Mayıs günü önce 9 gündür grevde …

Kavganın uzağında duran ARTIK AÇMALI GÖZÜNÜ!

Büyük bir merakla ve gerginlikle beklenen 14 Mayıs seçimleri geride kaldı. Bir kez daha seçim …

Hatay’da yaşamın kendisi mücadele

Hatay’da depremde hayatta kalmayı başaranlar için, artık yaşamanın kendisi kesintisiz ve her alanda bir mücadele …