Adana’da 19 Aralık Katliamı’nın yıldönümünde etkinlik

BMG, FÖKEV ve Kaldıraç Aralık 2000’de yapılan hapishaneler katliamını unutturmamak için, Adana İnşaat Mühendisleri Odası’nda 23 Aralık 2021 perşembe günü etkinlik düzenledi.

Hem 2000’de katliam sırasında, hem öncesi ve sonraki yıllarda, hem de son günlerde katledilen devrimci tutsaklar nezdinde ölenlerimiz adına saygı duruşuyla başlayan etkinlik, sinevizyon gösterisi ile devam etti. Ardından Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden Uğur Şafak’a online ile bağlanarak söyleşiye başlandı. Diğer konuşmacılar Hasan Çepe, Mevlut Kaya ve Nevin Berktaş katliamı çeşitli yönleriyle anlattılar.

Direniş esnasında Wernicke Korsakoff olan Hasan Çepe, devletin vahşi saldırıları sonucu hastalandıklarını, ölüme terk edildiklerini anlattı. Wernicke Korsakoff Derneği Çukurova Gönüllüleri kurumundan Mevlut Kaya da, devletin işlediği insanlık suçuna ‘hayata dönüş’ dediğini, tutsakların her dönem şiddet ve hak ihlalleri ile yaşamak zorunda bırakıldığını söyledi ve devam eden hak ihlallerini sıraladı. Fatih Öktülmüş Kültür Evi adına konuşan Nevin Berktaş ise, katliamda devletin çok planlı hazırlandığını ve çok vahşice saldırdığını; kendilerinin de direnmeye hazırlıklı olduklarını, bu nedenle iradelerini teslim alamadıklarını ve içeri ile dışarısının bağının çok önemli olduğunu anlattı. Online ile bağlanan Uğur Şafak da hapishanelerin bugünkü durumunu ayrıntıları ile ele aldı.

“Zindanlar Yıkılsın Tutsaklarla Özgürlük” sloganı atılarak bitirilen etkinlik canlı bir ortamda gerçekleşti.

Adana PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

Soylu’ya Gazi’de protesto

Gazi Mahallesi’ne oy istemek için giden Süleyman Soylu, halkın büyük tepkisi ile karşılaştı. Soylu’nun seçim …

“Seçmen” değil, “halk”ız! Sandıkla değil mücadelemizle değiştireceğiz!

Seçim yolsuzlukları ve hilelerle dolu bir seçimi daha geride bıraktık. Her anından “kumpas” taşan bu …

Halay çeken gençlere gözaltı

Kadıköy’de Moda sahilinde 21 Mayıs günü Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençlere polis biber gazı …