Birsen Kars’ın cenaze töreni Gazi Mahallesi’nde yapıldı

19 Aralık Cezaevleri Katliamı’nın sembol isimlerinden biri olmuştu Birsen Kars. Sağmalcılar Hapishanesi’nden yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, “Diri diri yaktılar” sözleriyle yaşadıkları vahşeti özetlemişti. DHKP-C tutsağı Birsen Kars, tahliye olduktan sonra gittiği Almanya’da, 7 Şubat günü yaşamını yitirdi.

Uzun süredir kanser tedavisi gören Kars’ın cenazesi, vasiyeti üzerine Gazi Mezarlığı’na gömülmek üzere Türkiye’ye getirildi. Ancak cenaze, Sabiha Gökçe Havalimanı’nda polis tarafından alınarak Adli Tıp Kurumu’na kaçırıldı. 11 Şubat günü yapılması planlanan cenaze öncesi polis Gazi Mahallesi’ndeki Cemevi’ni de ablukaya aldı. Adli Tıp Kurumu önünde otopsinin bitmesini bekleyen TAYAD’lı aileler ve Halk Cepheliler, marşlar söylediler ve slogan attılar. Ardından Gazi Cemevi’ne götürülen Birsen Kars’ın cenazesine katılmak için Cemevi’ne girmek isteyen 20 kişi gözaltına alındı. Gece yarısı yaşanan gözaltı saldırısı üzerine TAYAD’lı aileler, polis ablukası kalkana ve gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar cenazeyi kaldırmayacaklarını açıkladı. Cemevi bahçesine girebilen az sayıda devrimci “Birsen Kars ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attılar ve marşlar söylediler. Saat 16.30 gibi gözaltıların bırakıldıktan sonra, cenaze arabasına konulan Kars’ın naaşı, mezarlığa doğru yola çıktı. Polis, arabanın arkasından yürümek isteyen kitlenin önüne barikat kurarak yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Ancak kitle, barikatları aşarak mezarlığa geldi. Gazi Mezarlığı’nda toprağa verilen Birsen Kars’ın mezarı başında saygı duruşu yapıldı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Birsen Kars ölümsüzdür” sloganları atıldı ve marşlar söylendi. Mezarlık çıkışında kitleyi taciz eden polis kaldırımdan yürünmesini dayattı. Kitle yine sloganlarla Cemevi’ne sloganlarla kadar yürüdü.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …