Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Haziran Ayaklanması sırasında Okmeydanı’nda polisin hedef gözeterek katlettiği Berkin Elvan, ölümünün 8. yılında mezarı başında anıldı. Berkin, vurulduğu sırada 14 yaşındaydı. Aylarca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014 günü yaşamını yitirerek şehit düştü.

Taksim Dayanışması ve ailesinin çağrısıyla Feriköy Mezarlığı’nda yapılan anma, saygı duruşuyla başladı. Berkin’in annesi Gülsüm Elvan, yaptığı konuşmada katilleri tanıdıklarını, hiçbir çocuk ölmesin diye mücadele yürüttüklerini, katillerden hesap soruncaya kadar mücadele edeceklerini belirtti, “anayasayı tanımayanı, adaleti tanımayanı biz tanıştırırız” dedi. Baba Sami Elvan ise, katil polis Fatih Dalgalı’nın başta müebbet hapisle yargılanmasına rağmen, şu anda dışarıda olduğunu söyledi. “Bizim çocuğumuzu vuranlar içeride değil, ama eşim ve ben hakaretten yargılanıyoruz. Çocuğumuzun vurulması için emir veren herkesin yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Ailenin avukatı Çiğdem Akbulut, yargılanan polisin hala polisliğe devam ettiğini belirterek, “sadece sanık polisin değil, dönemin valisi, il emniyet müdürü, içişleri bakanı ve dönemin ’emri ben verdim’ diyen başbakanı yargılanana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Anmada Grup Yorum Berkin için bestelediği “Uyan Berkin” türküsünü söyledi. Ardından Berkin’in mezarına karanfiller bırakıldı. Anma atılan sloganlarla bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …