Samsun’da KESK’in bölge mitingi yapıldı

KESK 19 Mart günü Samsun’da, çevre illerin katılımıyla “İşsizliğe, Yoksulluğa, Zamlara Karşı Alanlardayız” mitingi gerçekleştirdi.

Amasya, Artvin, Bayburt, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat ve Trabzon’dan gelen KESK üyeleri İstasyon Mahallesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler. Mitinge sendikalar, siyasi partiler ve dernekler de katıldı. Açılış konuşmasını KESK Samsun Şubeler Platformu dönem sözcüsü yaptı. Mitingdeki konuşmalarda “Krizleri, savaşları biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz” denildi.

Uzun zamandır kayda değer bir etkinlik göstermeyen, bu yanıyla da üyelerinin büyük tepkisini çeken KESK, geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul ve Ankara’da, ardından Samsun’da yaptığı bu mitinglerle toparlanma çabasına girmiş görünüyor.

 

Memur-Sen’in KESK panelinde ne işi var

KESK’in 26 Mart günü Ankara’da gerçekleştireceğini duyurduğu panel ise büyük tepki topladı. Panele konuşmacı olarak Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul’un da katılacağının duyulması üzerine, KESK üyeleri duruma tepki gösterdiler.

Memur-Sen’in doğrudan AKP işbirlikçisi bir sendika. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıktığı, hatta “kadına yönelik şiddet abartılıyor” diye açıklamalar yaptığı; kamu emekçilerinin eylemlerinde eylem kırıcı bir rol üstlendiği; TİS masasında memurları açıkça sattığı biliniyor. Keza KESK üyesi kamu emekçilerinin KHK’larla ihraç edilmesi sürecinde listelerin Memur-Sen ile birlikte yapıldığı da düşünülüyor.

Yıllarca ILO düzeyinde Memur-Sen için şerh koyan KESK’in, bu panelde aynı masaya oturmayı kabul etmesi büyük bir hatadır; bu hatadan hızla dönülmelidir. Benzer biçimde Türk-iş’in temsilcisinin de bu panelde yeri yoktur. KESK, AKP yandaşı ve işbirlikçisi bu sendikalarla aynı kürsüyü paylaşmakla, en başta kendi üyelerine ve kendi geçmişine saygısızlık yapmaktadır.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …