Gezi’yi yargılamaya gücünüz yetmez

25 Nisan’da açıklanan Gezi Davası kararı sokaklarda protesto edildi. Eylemlerde “Gezi’yi yargılayamazsınız” diyen çok sayıda kişi biraraya geldi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Samsun, Eskişehir, Zonguldak, Mardin, Van başta olmak üzere birçok yerde gerçekleşen eylemlerde Gezi İsyanı’nın hala canlılığını koruduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da kitle Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla TMMOB binası önünde toplandı. Eylem saati olarak belirlenen 19’dan saatler önce bina önünde toplanmaya başlayan kitle sloganlar attı, marşlar söyledi. Polis İstiklal Caddesi’ni ablukaya alırken, binlerce kişi sokağı doldurdu. Eylemde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Hırsız katil Erdoğan” sloganları atıldı. Yapılan basın açıklamasında ise Gezi’yi kimsenin yargılamaya gücünün yetmeyeceği vurgulandı. Bu yargılamayı yapanların er ya da geç hesap vereceği ve Gezi’yi kirletemeyeceğine değinildi.

Basın açıklamasının ardından Cihangir ve İstiklal Caddesi yönüne dağılan ve sloganlarla yürüyen kitleye polis tarafından saldırı gerçekleşti. Bu saldırılar sırasında onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …