Gezi’yi yargılamaya gücünüz yetmez

25 Nisan’da açıklanan Gezi Davası kararı sokaklarda protesto edildi. Eylemlerde “Gezi’yi yargılayamazsınız” diyen çok sayıda kişi biraraya geldi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Samsun, Eskişehir, Zonguldak, Mardin, Van başta olmak üzere birçok yerde gerçekleşen eylemlerde Gezi İsyanı’nın hala canlılığını koruduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da kitle Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla TMMOB binası önünde toplandı. Eylem saati olarak belirlenen 19’dan saatler önce bina önünde toplanmaya başlayan kitle sloganlar attı, marşlar söyledi. Polis İstiklal Caddesi’ni ablukaya alırken, binlerce kişi sokağı doldurdu. Eylemde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Hırsız katil Erdoğan” sloganları atıldı. Yapılan basın açıklamasında ise Gezi’yi kimsenin yargılamaya gücünün yetmeyeceği vurgulandı. Bu yargılamayı yapanların er ya da geç hesap vereceği ve Gezi’yi kirletemeyeceğine değinildi.

Basın açıklamasının ardından Cihangir ve İstiklal Caddesi yönüne dağılan ve sloganlarla yürüyen kitleye polis tarafından saldırı gerçekleşti. Bu saldırılar sırasında onlarca kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …