Adana’da 1 Mayıs kitlenin beklentisini karşılamadı

Adana’da yapılan 1 Mayıs kutlaması, pandemi sonrası yapılan ilk 1 Mayıs kutlaması olması nedeniyle önemliydi. Adana işçi ve emekçileri Uğur Mumcu Alanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere toplanma yerine aktı. Toplanma yeri, her 1 Mayıs’ta Mimar Sinan Parkı’ndan başlarken, bu yıl valiliğin yasaklaması nedeniyle Kasım Gülek Köprüsü’nün kuzey ayağından başlatıldı. Miting alanına yakın bir mesafeden başlanarak yürüyüş kolunun kısaltılmış olması kitlelerin tepkisini çekti. Üstelik alandaki kürsü okumalarının içeriği hem uzun tutulmuştu, hem de kitlelerin taleplerini ifade etmekte zayıftı. Bu tablo kitlede bir hoşnutsuzluk yarattı ve alanda çok fazla kitle kalmadı.

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi (DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ÇHD) adına DİSK Çukurova Bölge Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu konuşma yaptı. Gündoğdu’nun konuşması Genel İş’in Seyhan Belediye işçilerinin haklarını dikkate almayan tavrı nedeniyle yer yer protesto edildi. Halayların ardından kitle dağıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …