Adana’da 1 Mayıs kitlenin beklentisini karşılamadı

Adana’da yapılan 1 Mayıs kutlaması, pandemi sonrası yapılan ilk 1 Mayıs kutlaması olması nedeniyle önemliydi. Adana işçi ve emekçileri Uğur Mumcu Alanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere toplanma yerine aktı. Toplanma yeri, her 1 Mayıs’ta Mimar Sinan Parkı’ndan başlarken, bu yıl valiliğin yasaklaması nedeniyle Kasım Gülek Köprüsü’nün kuzey ayağından başlatıldı. Miting alanına yakın bir mesafeden başlanarak yürüyüş kolunun kısaltılmış olması kitlelerin tepkisini çekti. Üstelik alandaki kürsü okumalarının içeriği hem uzun tutulmuştu, hem de kitlelerin taleplerini ifade etmekte zayıftı. Bu tablo kitlede bir hoşnutsuzluk yarattı ve alanda çok fazla kitle kalmadı.

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi (DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ÇHD) adına DİSK Çukurova Bölge Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu konuşma yaptı. Gündoğdu’nun konuşması Genel İş’in Seyhan Belediye işçilerinin haklarını dikkate almayan tavrı nedeniyle yer yer protesto edildi. Halayların ardından kitle dağıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …