Adana’da 1 Mayıs kitlenin beklentisini karşılamadı

Adana’da yapılan 1 Mayıs kutlaması, pandemi sonrası yapılan ilk 1 Mayıs kutlaması olması nedeniyle önemliydi. Adana işçi ve emekçileri Uğur Mumcu Alanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere toplanma yerine aktı. Toplanma yeri, her 1 Mayıs’ta Mimar Sinan Parkı’ndan başlarken, bu yıl valiliğin yasaklaması nedeniyle Kasım Gülek Köprüsü’nün kuzey ayağından başlatıldı. Miting alanına yakın bir mesafeden başlanarak yürüyüş kolunun kısaltılmış olması kitlelerin tepkisini çekti. Üstelik alandaki kürsü okumalarının içeriği hem uzun tutulmuştu, hem de kitlelerin taleplerini ifade etmekte zayıftı. Bu tablo kitlede bir hoşnutsuzluk yarattı ve alanda çok fazla kitle kalmadı.

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi (DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ÇHD) adına DİSK Çukurova Bölge Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu konuşma yaptı. Gündoğdu’nun konuşması Genel İş’in Seyhan Belediye işçilerinin haklarını dikkate almayan tavrı nedeniyle yer yer protesto edildi. Halayların ardından kitle dağıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …