Artvin’de 1 Mayıs mitinginde katılım sınırlıydı

1 Mayıs sabahı ilk kutlamayı sabahın erken saatlerinde Şavşat’ta, hasta olan bir devrimci öğretmeni evinde ziyaret ederek gerçekleştirdik. 1 Mayıs marşını söylediğimiz ziyaret sonrasında, Artvin’deki mitinge katılmak üzere yola çıktık.

Artvin’de yürüyüş saat 12.00’de başladı. Belediyenin önündeki parkta toplanan kitle, kortej oluşturarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı. Biz de yürüyüşe, dört ustanın resimlerinin bulunduğu pankartımızla ve flamalarımızla katıldık. Kortejimiz coşkulu biçimde sloganlarla, marşlarla yürüdü. Mitingde hayat pahalılığını ve AKP’yi teşhir eden sloganlar atıldı.

Bu yıl 1 Mayıs çalışmaları da, 1 Mayıs mitingi de geçmişteki mitinglerden daha zayıf oldu. İçerik olarak miting reformist bir havada geçti. DİSK adına yapılan konuşmada uzun uzun hayat pahalılığı, zamlar, EYT gibi bir çok konuda eleştiriler sıralanıp, konuşma seçimlere bağlanınca PDD kortejinden “Kurtuluş devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” sloganı yükseldi; bu oldukça anlamlı oldu.

Diğer taraftan mitinge katılım da düşük olmuştu. Bazı kurumların Hopa’daki mitinge katılma kararı almış olması, bunun nedenlerinden biriydi. Pandeminin yarattığı rehavet ortamından ve bayram tatiliyle 1 Mayıs’ın birleşmiş olmasından dolayı kitlenin katılımı da sınırlı kaldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

“Orman Kanunu” ile yaşamak… Zorbalık!

Yaşam karşısında kendimizi “güvende” hissetmemizi sağlayan alanlar vardır. Bunlar bir biçimde kazanmış olduğumuz haklar, oluşturulmuş …

pdd-arka-logo-1

Seçimlerde yenilen burjuva muhalefetidir

  Sendika org. sitesinde “sosyalist hareket, özeleştiri ve yeniden inşa” başlığıyla yayınlanan dosyada, son seçimlerde …

Agrobay Sera işçilerine saldırılar sürüyor

İzmir Dikili’de bulunan Bayburt Grup’a bağlı Agrobay Sera işçileri, ücretlerinin geç ve düzensiz yatırılması, artan …