Artvin’de 1 Mayıs mitinginde katılım sınırlıydı

1 Mayıs sabahı ilk kutlamayı sabahın erken saatlerinde Şavşat’ta, hasta olan bir devrimci öğretmeni evinde ziyaret ederek gerçekleştirdik. 1 Mayıs marşını söylediğimiz ziyaret sonrasında, Artvin’deki mitinge katılmak üzere yola çıktık.

Artvin’de yürüyüş saat 12.00’de başladı. Belediyenin önündeki parkta toplanan kitle, kortej oluşturarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı. Biz de yürüyüşe, dört ustanın resimlerinin bulunduğu pankartımızla ve flamalarımızla katıldık. Kortejimiz coşkulu biçimde sloganlarla, marşlarla yürüdü. Mitingde hayat pahalılığını ve AKP’yi teşhir eden sloganlar atıldı.

Bu yıl 1 Mayıs çalışmaları da, 1 Mayıs mitingi de geçmişteki mitinglerden daha zayıf oldu. İçerik olarak miting reformist bir havada geçti. DİSK adına yapılan konuşmada uzun uzun hayat pahalılığı, zamlar, EYT gibi bir çok konuda eleştiriler sıralanıp, konuşma seçimlere bağlanınca PDD kortejinden “Kurtuluş devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” sloganı yükseldi; bu oldukça anlamlı oldu.

Diğer taraftan mitinge katılım da düşük olmuştu. Bazı kurumların Hopa’daki mitinge katılma kararı almış olması, bunun nedenlerinden biriydi. Pandeminin yarattığı rehavet ortamından ve bayram tatiliyle 1 Mayıs’ın birleşmiş olmasından dolayı kitlenin katılımı da sınırlı kaldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …