Taksim’de 1 Mayıs gözaltıları…

Egemen sınıflar ve reformistler hangi demagojileri kullanırsa kullansın, Taksim “1 Mayıs Alanı”dır ve her koşulda 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamayı hedefleyenler, Taksim kararlılığını ortaya koyanlar olur. Bu yıl da öyle oldu. Taksim hedefli pek çok eylem yapıldı, 200’e yakın kişi polis saldırısıyla gözaltına alındı.

1 Mayıs sabahının erken saatlerinden itibaren, Proleter Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Birleşik Mücadele Güçleri, TÖP, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Komiteleri, DGD-Sen, Umut-Sen, Halkevleri, Nakliyat-iş, Halk Cephesi, Devrimci Hareket, HKP, İnşaat-iş, Emeğin Gücü, Enerji-Sen, Tıp Öğrencileri Koordinasyonu, Kafe ve Bar Çalışanları Taksim’e açılan sokaklara, caddelere çıktılar.

Elmadağ, Osmanbey, Tarlabaşı, Mecidiyeköy, Kurtuluş ve Beşiktaş eylem alanları oldu. “Yaşasın 1 Mayıs! Bıji Yek Gulan”, “Taksim kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları bir çok defa tekrar tekrar farklı noktalardan yükseldi.

Polis bu eylemlere vahşice saldırdı, işkenceyle gözaltına aldı ve gözaltındakilere ters kelepçe takıldı. Gözaltı otobüsünde ve hastanede işkence ve tacizler devam etti.

Gözaltına alınanlar ertesi gün serbest bırakıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …