Taksim’de 1 Mayıs gözaltıları…

Egemen sınıflar ve reformistler hangi demagojileri kullanırsa kullansın, Taksim “1 Mayıs Alanı”dır ve her koşulda 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamayı hedefleyenler, Taksim kararlılığını ortaya koyanlar olur. Bu yıl da öyle oldu. Taksim hedefli pek çok eylem yapıldı, 200’e yakın kişi polis saldırısıyla gözaltına alındı.

1 Mayıs sabahının erken saatlerinden itibaren, Proleter Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Birleşik Mücadele Güçleri, TÖP, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Komiteleri, DGD-Sen, Umut-Sen, Halkevleri, Nakliyat-iş, Halk Cephesi, Devrimci Hareket, HKP, İnşaat-iş, Emeğin Gücü, Enerji-Sen, Tıp Öğrencileri Koordinasyonu, Kafe ve Bar Çalışanları Taksim’e açılan sokaklara, caddelere çıktılar.

Elmadağ, Osmanbey, Tarlabaşı, Mecidiyeköy, Kurtuluş ve Beşiktaş eylem alanları oldu. “Yaşasın 1 Mayıs! Bıji Yek Gulan”, “Taksim kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları bir çok defa tekrar tekrar farklı noktalardan yükseldi.

Polis bu eylemlere vahşice saldırdı, işkenceyle gözaltına aldı ve gözaltındakilere ters kelepçe takıldı. Gözaltı otobüsünde ve hastanede işkence ve tacizler devam etti.

Gözaltına alınanlar ertesi gün serbest bırakıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …