Aysel Tuğluk ve hasta tutsaklara özgürlük!

HDP milletvekillerinden Aysel Tuğluk 2016 yılından beri tutukludur ve 10 yıl hapis cezası verilmiştir. Aysel Tuğluk’un Demans hastalığına yakalandığı hastane raporuyla belgelenmiş olmasına rağmen tahliye edilmiyor.

Aysel Tuğluk hakkında Kocaeli Adli Tıp Kurumu da “cezaevinde kalamaz” raporu verdi. Fakat Adalet Bakanlığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nu devreye sokarak bu raporu yok saydı ve raporu “cezaevinde kalabilir” olarak değiştirildi.

Tuğluk’un ağır hafıza kaybına ve kendi yaşantısını idame ettiremez durumuna rağmen tahliye edilmemesi, devletin tutsakları cezaevinde katletme politikasının bir devamıdır.

Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine faşistler saldırmış ve cenaze Ankara’dan Dersim’e taşınmıştı. O sırada tutuklu olan Aysel Tuğluk, Ankara’daki cenazeye getirildi fakat Dersim’e götürülmedi. Saldırı sonrası cezaevine yeniden getirildiğinde hücreye konuldu. Tek başına hücrede bırakılması, yaşadığı psikolojik sıkıntıyı daha da arttırdı ve hastalanmasına neden oldu. Hücre tipi cezaevleri, tutsakları hem fiziki hem psikolojik olarak hasta ediyor.

Aysel Tuğluk şahsında “hasta tutsaklara özgürlük” şiarı yükseltilmeli ve bir kampanyaya dönüştürülmelidir. Cezaevlerinden işkence çığlıklarının yükselmesine, yeni tabutların çıkmasına daha fazla izin verilmemelidir. Devrimci, demokrat tüm kurumları bu doğrultuda birleşik mücadeleye çağırıyoruz.

Bunlara da bakabilirsiniz

15-16 Haziran’ın yıldönümünde Kadıköy’de eylem

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 52. yılında İşçi-Emekçi Birliği Kadıköy’de eylem yaptı. 16 Haziran günü …

Çağdaş Büyükbaş, M. Fatih Öktülmüş’ün afişlerini yaparken gözaltına alındı

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş’un sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağdaş Büyükbaş 14 Haziran’da Kadıköy’de …

Ağaç AŞ işçileri direnişe başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Ağaç AŞ’de çalışan yüzlerce işçi Büyükşehir Belediyesi önünde direnişe başladı. İşçiler …