Beyazıt Kampüsü’nde faşist saldırı

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde 20 Nisan günü faşist bir grup devrimci öğrencilere saldırdı. Saldırı devrimciler tarafından püskürtüldü. Eli sopalı faşist grup kaçarken, özel güvenlik ve polis gelerek öğrencileri tehdit etti.

21 Nisan günü, üniversite öğrencileri Beyazıt’ta biraraya gelerek, faşistlere, özel güvenliğe ve polise geçit vermeyeceklerini duyurdular. Ana kapı önünde buluşan öğrenciler, İletişim Fakültesi’ne doğru yürüyüş yaptılar. Polis öğrencilerin önünü kesiti, ama öğrencilerin kararlı duruşu sonucu yürüyüş devam etti. İletişim Fakültesi’nin önünde ise faşist grup bekliyordu. Burada yaşanan saldırı sonrasında faşistler, polis desteğine rağmen yine geri çekilmek zorunda kaldılar. Öğrenciler, İletişim Fakültesi önünde bir süre oturduktan sonra eylemi sonlandırdılar.

Faşistler zaman zaman üniversitelerde saldırı girişimlerinde bulunuyorlar. Ancak öğrenci gençliğin faşizme karşı mücadele birikimleri, her seferinde bu saldırılara karşı güçlü bir duruş sergilemeyi başarıyor. Özellikle İstanbul Üniversitesi anti-faşist mücadele geçmişi güçlü, “Beyazıt’ta şehit düşenler” için marşlar söylenmiş bir okulda, bu saldırılara karşı direniş örgütlemek büyük bir önem taşıyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …