Beyazıt Kampüsü’nde faşist saldırı

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde 20 Nisan günü faşist bir grup devrimci öğrencilere saldırdı. Saldırı devrimciler tarafından püskürtüldü. Eli sopalı faşist grup kaçarken, özel güvenlik ve polis gelerek öğrencileri tehdit etti.

21 Nisan günü, üniversite öğrencileri Beyazıt’ta biraraya gelerek, faşistlere, özel güvenliğe ve polise geçit vermeyeceklerini duyurdular. Ana kapı önünde buluşan öğrenciler, İletişim Fakültesi’ne doğru yürüyüş yaptılar. Polis öğrencilerin önünü kesiti, ama öğrencilerin kararlı duruşu sonucu yürüyüş devam etti. İletişim Fakültesi’nin önünde ise faşist grup bekliyordu. Burada yaşanan saldırı sonrasında faşistler, polis desteğine rağmen yine geri çekilmek zorunda kaldılar. Öğrenciler, İletişim Fakültesi önünde bir süre oturduktan sonra eylemi sonlandırdılar.

Faşistler zaman zaman üniversitelerde saldırı girişimlerinde bulunuyorlar. Ancak öğrenci gençliğin faşizme karşı mücadele birikimleri, her seferinde bu saldırılara karşı güçlü bir duruş sergilemeyi başarıyor. Özellikle İstanbul Üniversitesi anti-faşist mücadele geçmişi güçlü, “Beyazıt’ta şehit düşenler” için marşlar söylenmiş bir okulda, bu saldırılara karşı direniş örgütlemek büyük bir önem taşıyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

15-16 Haziran’ın yıldönümünde Kadıköy’de eylem

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 52. yılında İşçi-Emekçi Birliği Kadıköy’de eylem yaptı. 16 Haziran günü …

Çağdaş Büyükbaş, M. Fatih Öktülmüş’ün afişlerini yaparken gözaltına alındı

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş’un sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağdaş Büyükbaş 14 Haziran’da Kadıköy’de …

Ağaç AŞ işçileri direnişe başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Ağaç AŞ’de çalışan yüzlerce işçi Büyükşehir Belediyesi önünde direnişe başladı. İşçiler …