Beyazıt Kampüsü’nde faşist saldırı

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde 20 Nisan günü faşist bir grup devrimci öğrencilere saldırdı. Saldırı devrimciler tarafından püskürtüldü. Eli sopalı faşist grup kaçarken, özel güvenlik ve polis gelerek öğrencileri tehdit etti.

21 Nisan günü, üniversite öğrencileri Beyazıt’ta biraraya gelerek, faşistlere, özel güvenliğe ve polise geçit vermeyeceklerini duyurdular. Ana kapı önünde buluşan öğrenciler, İletişim Fakültesi’ne doğru yürüyüş yaptılar. Polis öğrencilerin önünü kesiti, ama öğrencilerin kararlı duruşu sonucu yürüyüş devam etti. İletişim Fakültesi’nin önünde ise faşist grup bekliyordu. Burada yaşanan saldırı sonrasında faşistler, polis desteğine rağmen yine geri çekilmek zorunda kaldılar. Öğrenciler, İletişim Fakültesi önünde bir süre oturduktan sonra eylemi sonlandırdılar.

Faşistler zaman zaman üniversitelerde saldırı girişimlerinde bulunuyorlar. Ancak öğrenci gençliğin faşizme karşı mücadele birikimleri, her seferinde bu saldırılara karşı güçlü bir duruş sergilemeyi başarıyor. Özellikle İstanbul Üniversitesi anti-faşist mücadele geçmişi güçlü, “Beyazıt’ta şehit düşenler” için marşlar söylenmiş bir okulda, bu saldırılara karşı direniş örgütlemek büyük bir önem taşıyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …