İsviçre’de coşkulu 1 Mayıs

İsviçre-Basel’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.

İsviçreli çok sayıda kurumun çağrısıyla yaklaşık iki ay önce anti-kapitalist bir birlik kuruldu ve 1 Mayıs çalışmaları başladı. Türkiye’den kurumlar olarak MLKP, TKİP, TPK/ML ve PDD 1 Mayıs çalışmalarını yürüttü.

1 Mayıs günü Basel’de Bahnhof’un yanındaki parkta toplanıp, şehrin en kalabalık merkezlerinden yürüyerek toplanma alanına ulaştık. Yürüyüş çok coşkulu ve militan geçti. Yürüyüş sırasında emperyalist savaşa, yoksulluğa, kapitalizmin her türden yıkımına karşı teşhir konuşmaları yapıldı. Mitingde, hazırlanan ortak metin okundu, coşkulu sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Yürüyüş yapılan güzergah, kentin en işlek bölümü olduğu için, gün boyu tramvay ve otobüsler çalışmadı. Bu da 1 Mayıs’ın etkisinin tüm kente yayılmasını sağlayan, olumlu bir unsurdu. Her yerde 1 Mayıs havasının hakim olduğu göze çarpıyordu. Bu yılki yürüyüşte, gençlerin fazlalığı, canlılığı, özellikle İsviçreli gençlerin duruşu göz doldurdu.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …