İsviçre’de coşkulu 1 Mayıs

İsviçre-Basel’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.

İsviçreli çok sayıda kurumun çağrısıyla yaklaşık iki ay önce anti-kapitalist bir birlik kuruldu ve 1 Mayıs çalışmaları başladı. Türkiye’den kurumlar olarak MLKP, TKİP, TPK/ML ve PDD 1 Mayıs çalışmalarını yürüttü.

1 Mayıs günü Basel’de Bahnhof’un yanındaki parkta toplanıp, şehrin en kalabalık merkezlerinden yürüyerek toplanma alanına ulaştık. Yürüyüş çok coşkulu ve militan geçti. Yürüyüş sırasında emperyalist savaşa, yoksulluğa, kapitalizmin her türden yıkımına karşı teşhir konuşmaları yapıldı. Mitingde, hazırlanan ortak metin okundu, coşkulu sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Yürüyüş yapılan güzergah, kentin en işlek bölümü olduğu için, gün boyu tramvay ve otobüsler çalışmadı. Bu da 1 Mayıs’ın etkisinin tüm kente yayılmasını sağlayan, olumlu bir unsurdu. Her yerde 1 Mayıs havasının hakim olduğu göze çarpıyordu. Bu yılki yürüyüşte, gençlerin fazlalığı, canlılığı, özellikle İsviçreli gençlerin duruşu göz doldurdu.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …