Soma’ta katledilen madenciler için anmalar

Soma’da 8 yıl önce katledilen 301 madenciyi anmak için eylemler yapıldı.

Manisa-Soma’da 13 Mayıs’ta Bağımsız Maden-İş’in çağrısıyla yapılan eylemde, kitle hükümet konağı meydanından madenci anıtına yürüdü. Pankartların arkasından sıralanan kitle “Soma’yı unutma unutturma”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek” sloganlarını attı.

Anıtta ilk olarak ölen işçiler için saygı duruşu yapıldı. Konuşmalarda bu katliamın sorumlusunun devlet olduğu vurgulandı. Mahkeme sürecinde devletin patronların yanında saf tuttuğu belirtilirken, “şu anda katliamdan sorumlu olanların değil, madenci haklarını savunan avukatların tutuklu olduğu ve serbest bırakılması gerektiği” söylendi. Sendika temsilcilerinin konuşmalarının ardından ölen madenci aileleri konuşmalar yaptı.

Aynı gün Antalya, Bursa ve Ankara’da da anma eylemleri yapılarak Soma’da katledilenlerin unutulmayacağı ve hesap sorulacağı belirtildi.

Ayrıca yine Zonguldak’ta 12 yıl önce grizu patlamasında katledilen 30 işçi için de, Zonguldak’ta anma yapıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …