Soma’ta katledilen madenciler için anmalar

Soma’da 8 yıl önce katledilen 301 madenciyi anmak için eylemler yapıldı.

Manisa-Soma’da 13 Mayıs’ta Bağımsız Maden-İş’in çağrısıyla yapılan eylemde, kitle hükümet konağı meydanından madenci anıtına yürüdü. Pankartların arkasından sıralanan kitle “Soma’yı unutma unutturma”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek” sloganlarını attı.

Anıtta ilk olarak ölen işçiler için saygı duruşu yapıldı. Konuşmalarda bu katliamın sorumlusunun devlet olduğu vurgulandı. Mahkeme sürecinde devletin patronların yanında saf tuttuğu belirtilirken, “şu anda katliamdan sorumlu olanların değil, madenci haklarını savunan avukatların tutuklu olduğu ve serbest bırakılması gerektiği” söylendi. Sendika temsilcilerinin konuşmalarının ardından ölen madenci aileleri konuşmalar yaptı.

Aynı gün Antalya, Bursa ve Ankara’da da anma eylemleri yapılarak Soma’da katledilenlerin unutulmayacağı ve hesap sorulacağı belirtildi.

Ayrıca yine Zonguldak’ta 12 yıl önce grizu patlamasında katledilen 30 işçi için de, Zonguldak’ta anma yapıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …