Soma’ta katledilen madenciler için anmalar

Soma’da 8 yıl önce katledilen 301 madenciyi anmak için eylemler yapıldı.

Manisa-Soma’da 13 Mayıs’ta Bağımsız Maden-İş’in çağrısıyla yapılan eylemde, kitle hükümet konağı meydanından madenci anıtına yürüdü. Pankartların arkasından sıralanan kitle “Soma’yı unutma unutturma”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek” sloganlarını attı.

Anıtta ilk olarak ölen işçiler için saygı duruşu yapıldı. Konuşmalarda bu katliamın sorumlusunun devlet olduğu vurgulandı. Mahkeme sürecinde devletin patronların yanında saf tuttuğu belirtilirken, “şu anda katliamdan sorumlu olanların değil, madenci haklarını savunan avukatların tutuklu olduğu ve serbest bırakılması gerektiği” söylendi. Sendika temsilcilerinin konuşmalarının ardından ölen madenci aileleri konuşmalar yaptı.

Aynı gün Antalya, Bursa ve Ankara’da da anma eylemleri yapılarak Soma’da katledilenlerin unutulmayacağı ve hesap sorulacağı belirtildi.

Ayrıca yine Zonguldak’ta 12 yıl önce grizu patlamasında katledilen 30 işçi için de, Zonguldak’ta anma yapıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

15-16 Haziran’ın yıldönümünde Kadıköy’de eylem

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 52. yılında İşçi-Emekçi Birliği Kadıköy’de eylem yaptı. 16 Haziran günü …

Çağdaş Büyükbaş, M. Fatih Öktülmüş’ün afişlerini yaparken gözaltına alındı

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş’un sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağdaş Büyükbaş 14 Haziran’da Kadıköy’de …

Ağaç AŞ işçileri direnişe başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Ağaç AŞ’de çalışan yüzlerce işçi Büyükşehir Belediyesi önünde direnişe başladı. İşçiler …