Çay üreticileri yasak kararını tanımadı

“Çayda sömürüye son” diyen çay üreticileri, taleplerini içeren imza kampanyasının sonunda Rize’de ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde eylem kararı aldılar. Yasaklama kararına rağmen bu eylemi gerçekleştirdiler.

Artvin’in Borçka, Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri, Rize’nin merkez, Fındıklı, Pazar, Hemşin, İkizdere ilçeleri, Trabzon’un Of ilçesi ve Giresun’dan çay üreticilerinin katıldığı Çay Üreticileri Meclisi, yaşadıkları sorunlara ilişkin haftalar öncesinden toplantılar yapmaya başlamış, Mayıs ayı boyunca da dilekçe toplamışlardı. Bu ilçelerin herbirinde yapılacak basın açıklamaları ve yürüyüşün ardından, dilekçeleri 12 Mayıs günü Rize’de ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne teslim etme kararı aldılar. Rize Valiliği, üreticilerin tepkisini engellemek için yasak kararı aldı. Üreticiler ise, bu yasak kararını tanımadıklarını duyurdular. Trabzon, Artvin ve Rize’de eylemler gerçekleştirdiler. Polisin ablukasına rağmen, topladıkları imzaları vermek için ÇAYKUR önüne yürüyen üreticiler, taleplerini içeren dilekçeyi verdiler. Üreticilerin talepleri şöyle sıralanıyor.

  • Yaş çay taban fiyatı uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9 TL, organik yaş çay fiyatı konvansiyonel yaş çayın iki katı olmalıdır.
  • Çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı, üretici enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.
  • Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.
  • Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne hazırlatılan, özel sektörü koruyan ve üreticiden saklanan yaş çay yasa tasarısı geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.
  • Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.
  • Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.
  • Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …