Çay üreticileri yasak kararını tanımadı

“Çayda sömürüye son” diyen çay üreticileri, taleplerini içeren imza kampanyasının sonunda Rize’de ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde eylem kararı aldılar. Yasaklama kararına rağmen bu eylemi gerçekleştirdiler.

Artvin’in Borçka, Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri, Rize’nin merkez, Fındıklı, Pazar, Hemşin, İkizdere ilçeleri, Trabzon’un Of ilçesi ve Giresun’dan çay üreticilerinin katıldığı Çay Üreticileri Meclisi, yaşadıkları sorunlara ilişkin haftalar öncesinden toplantılar yapmaya başlamış, Mayıs ayı boyunca da dilekçe toplamışlardı. Bu ilçelerin herbirinde yapılacak basın açıklamaları ve yürüyüşün ardından, dilekçeleri 12 Mayıs günü Rize’de ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne teslim etme kararı aldılar. Rize Valiliği, üreticilerin tepkisini engellemek için yasak kararı aldı. Üreticiler ise, bu yasak kararını tanımadıklarını duyurdular. Trabzon, Artvin ve Rize’de eylemler gerçekleştirdiler. Polisin ablukasına rağmen, topladıkları imzaları vermek için ÇAYKUR önüne yürüyen üreticiler, taleplerini içeren dilekçeyi verdiler. Üreticilerin talepleri şöyle sıralanıyor.

  • Yaş çay taban fiyatı uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9 TL, organik yaş çay fiyatı konvansiyonel yaş çayın iki katı olmalıdır.
  • Çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı, üretici enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.
  • Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.
  • Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne hazırlatılan, özel sektörü koruyan ve üreticiden saklanan yaş çay yasa tasarısı geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.
  • Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.
  • Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.
  • Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

15-16 Haziran’ın yıldönümünde Kadıköy’de eylem

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 52. yılında İşçi-Emekçi Birliği Kadıköy’de eylem yaptı. 16 Haziran günü …

Çağdaş Büyükbaş, M. Fatih Öktülmüş’ün afişlerini yaparken gözaltına alındı

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş’un sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağdaş Büyükbaş 14 Haziran’da Kadıköy’de …

Ağaç AŞ işçileri direnişe başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Ağaç AŞ’de çalışan yüzlerce işçi Büyükşehir Belediyesi önünde direnişe başladı. İşçiler …